Pozostałości po II Wojnie Światowej

Pociski znalezione w lesie pod Iławą

2024-02-08 11:00

Policjanci przypominają, że pomimo upływu lat nadal odnajdywane są na polach, w ogrodach, czy w lasach niewybuchy, które mogą być groźne. Tak było w Iławie, gdzie znalezione zostały pociski artyleryjskie. W takiej sytuacji zachowajmy ostrożność i zaalarmujmy odpowiednie służby.

We wtorek (6.02.2024 r.), funkcjonariusz Straży Leśnej poinformował oficera dyżurnego, że w kompleksie leśnym w Iławie ujawnił dwa przedmioty wyglądem przypominające niewybuchy. Na miejsce została skierowany policjant z grupy minersko – pirotechnicznej, który potwierdził, że to niewybuchy i mogą pochodzić z okresu II wojny światowej.

Okazało się, że były to 2 pociski artyleryjskie kal. 100 mm i 5 odłamków od pocisków z widocznym materiałem wybuchowym. Takimi przedmiotami zajmują się zawsze wojskowi saperzy, którzy zostali wezwani na miejsce. Znalezisko zostało zabezpieczone i przewiezione na poligon w celu zneutralizowania.

Policjanci apelują, aby za każdym razem, gdy natkniemy się na taki przedmiot jak najszybciej alarmować odpowiednie służby, a jeżeli mamy taką możliwość to miejsce, w którym został znaleziony niewybuch oznaczyć. Pamiętajmy, aby nie dotykać takich znalezisk, a także nie przenosić ich w inne miejsca. Kategorycznie nie wolno podnosić, odkopywać, a także wrzucać ich do ognia, ani do miejsc takich jak stawy, jeziora, rowy. W przypadku znalezienia niewybuchu lub niewypału należy powiadomić służby dzwonić pod nr alarmowy 112.

Każda osoba przekazująca zgłoszenie powinna podać dyspozytorowi:

  • opis przedmiotu (długość, średnica);
  • dokładne miejsce i czas wykrycia;
  • dane osoby, która wykryła niewybuch i może wskazać dokładne miejsce jego położenia.

Policję należy powiadomić również o każdym wypadku powstałym w skutek działania tych przedmiotów.

Bezmyślne zachowanie kierowcy na przejeździe kolejowym. Tam mogło dojść do tragedii.

Harry Potter Quiz - Rozpoznaj fantastyczne zwierzęta

Pytanie 1 z 10
To zwierzę nazywa się...
Fantastyczne zwierzęta