akcje społeczne

Po raz szósty biegacze i rowerzyści w Iławie wyrazili sprzeciw wobec nienawiści

2024-01-16 14:14

W niedzielę 14. stycznia 2024 roku, na kilka minut przed godziną 10, na placu Galerii Jazzowej, przy dźwiękach ciszy i „The Sound of Silence” gromadzili się rowerzyści, by przypomnieć nam wszystkim do czego prowadzi ludzka pogarda i nienawiść – paliwo anarchii i autorytaryzmu.

Iława pamięta.

W śnieżnej scenerii, przy +2°C rozpoczął się 6. rajd „Biegacze i Rowerzyści przeciw Nienawiści” dedykowany pamięci zamordowanego prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, tolerancji, wzajemnemu szacunkowi, pokojowi w Ukrainie i na świecie.

W miejscu, w którym od 5 lat światełko pamięci zapalają Pawłowi Adamowiczowi mieszkańcy Iławy i okolic, biało-czerwone światełko zapalili biegaczka Ewa Renkel-Bucha z Nowego Miasta Lubawskiego i 81-letni rowerzysta Franciszek Wcisła z Iławy.

Przewodnik Turystyczny PTTK Dariusz Paczkowski przedstawił zgromadzonym charyzmatyczną postać śp. Pawła Adamowicza a Krzysztof Zakreta przypomniał rozważania napływające po uczestnictwie w pogrzebie prezydenta Gdańska.

Po otrzymaniu pamiątkowych przypinek i wspólnym zdjęciu biegaczka Ewa i 15 rowerzystów ruszyło w tradycyjny, 10-kilometrowy szlak wiodący iławskimi ścieżkami rowerowymi wzdłuż brzegu Jezioraka i rzeki Iławki. Po pokonaniu dystansu o godzinie 11:05 uczestnicy rajdu dotarli pod iławski ratusz miejski z przesłaniem - Polacy, wrażliwi na los naszej Ojczyzny, róbmy wszystko, aby stworzyć opartą na solidarności i tolerancji wspólnotę bez nienawiści, o której marzył prezydent Gdańska śp. Paweł Adamowicz.

Polska wolna od pogardy i nienawiści! Biegacze i Rowerzyści przeciw Nienawiści!

Wspomnienie tragicznego wydarzenia

Gdańsk, niedziela, 13. stycznia 2019 roku, na kilka minut przed godziną 20.

„Gdańsk jest szczodry. Gdańsk dzieli się dobrem. Gdańsk chce być miastem solidarności. Na ulicach, placach Gdańska wrzucaliście pieniądze, byliście wolontariuszami. To jest cudowny czas dzielenia się dobrem. Jesteście kochani. Gdańsk jest najcudowniejszym miastem na świecie” – powiedział (sześciokrotny) prezydent Gdańska Paweł Adamowicz i po tych słowach został ugodzony nożem w serce przez zabójcę, w momencie Wielkoorkiestrowego światełka do nieba.

Wielogodzinna walka lekarzy o życie prezydenta Pawła Adamowicza nie powiodła się. W poniedziałek 14. stycznia 2019 roku o godzinie 13.30 prezydent Gdańska zmarł.

Wieczorem tysiące osób pogrążonych w żałobie zgromadziło się na Długim Targu w Gdańsku, by wziąć udział w wiecu przeciwko przemocy i nienawiści. Dziś, przywołując tamte smutne wspomnienia, dzień ten kojarzymy z przeszywającym ciało i umysł, wzruszającym, utworem duetu Simon & Garfunkel „The Sound of Silence” granym ku pamięci zamordowanego prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza.

Organizatorzy dziękują wszystkim uczestnikom i sympatykom rajdu za udział, wsparcie i patriotyczną postawę. Do zobaczenia za rok i na szlakach rowerowo-pieszych.