Płoszą zwierzęta, zastawiają sidła w lasach. Podsumowanie akcji "Wieniec" w Iławie [AUDIO]

2021-03-12 13:05

Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Iławie wraz z funkcjonariuszami Straży Leśnej z Nadleśnictwa Iława, Państwowej Straży Rybackiej Iława oraz myśliwi z Koła Łowickiego „Łoś” przeprowadzili wspólne działania pod nazwą ,,Wieniec”. Poszukiwanie zrzutów poroża staje się coraz bardziej popularne tylko nie każdy o tym pamięta, że w lasach panują pewne zasady, których nie wolno naruszać, a przede wszystkim nie wolno płoszyć zwierząt.

jeleń poroże

i

Autor: Tomasz Proszek -/ Pixabay.com Płoszą zwierzęta, zastawiają sidła w lasach. Podsumowanie akcji "Wieniec" w Iławie

Policjanci, strażnicy leśni, strażnicy rybaccy oraz myśliwi po raz kolejny przeprowadzili wspólne działanie, tym razem pod nazwą ,,Wieniec”. Działania te zostały przeprowadzone na terenie Nadleśnictwa Iława w okolicach i na terenie Rezerwatu „Jezioro Karaś”.

Akcja miała na celu egzekwowanie prawa i prawidłowych zachowań zbieraczy zrzutów poroża w lesie. Co roku zwierzęta jeleniowate – sarny, łosie i jelenie zrzucają poroże i odbywa się ono właśnie na przełomie lutego i marca. To gratka dla wielu poszukiwaczy, którzy chcą je dołączyć do własnych kolekcji bądź zbierają na sprzedaż.

Niestety wiele osób w pogoni za ta nietypową zdobyczą zachowuje się nieodpowiedzialnie. Tropi jelenie, nie będąc uprawnionym wchodzi na teren rezerwatu, przepędza lub zmusza do ucieczki zwierzęta z bezpiecznych i zasobnych w karmę ostoi. Takie nieodpowiedzialne przepędzanie zwierzyny może być również powodem kolizji drogowych, przepłoszona zwierzyna w trakcie ucieczki może wtargnąć przed pojazdy, co może być tragiczne w skutkach. Zdarza się również, że takie nieodpowiedzialne osoby instalują w lesie linki do obtrącania poroży, co stanowi duże niebezpieczeństwo dla innych gości naszych lasów jak np. miłośników jazdy rowerami. Linki takie mogą również zadziałać jak wnyki, co z kolei może spowodować śmierć zwierząt w męczarniach. Takie czyny są kwalifikowane  jako kłusownictwo i karane.

Posłuchaj więcej: "Wieniec" w iławskich lasach. O sidłach, wilkach i budzeniu się lasów po zimie - Przemysław Pierunek, rzecznik Nadleśnictwa Iława
poroże iława

i

Autor: KPP Iława/ Materiały prasowe Poroże znalezione na terenie Nadleśnictwa Iława

Policja i leśnicy przypominają:

Ustawa o lasach artykuł 26 określa stałe zakazy wstępu do poszczególnych obszarów leśnych. Zgodnie z tym artykułem, stałym zakazem wstępu objęte są lasy stanowiące:

  • uprawy leśne do 4m wysokości;
  • powierzchnie doświadczalne i drzewostany nasienne;
  • ostoje zwierząt;
  • źródliska rzek i potoków;
  • obszary zagrożone erozją.

Tymczasem artykuł 165 Kodeksu Wykroczeń mówi o tym, że:

„Kto w lesie, w sposób złośliwy, płoszy albo ściga, chwyta, rani lub zabija dziko żyjące zwierzę, poza czynnościami związanymi z polowaniem lub ochroną lasów, jeżeli czyn z mocy innego przepisu nie jest zagrożony karą surowszą, podlega karze grzywny albo karze nagany.”

Quiz. Stare nazwy śląskich miast. Rozpoznasz je?
Pytanie 1 z 10
Hindenburg to była nazwa:
Jechał na czołówkę. Prawie doprowadził do wypadku