policja

i

Autor: Pixabay Iławska policja kontroluje posiadanie maseczek

Pierwsze podsumowanie z kontroli posiadania maseczek na terenie Iławy [AUDIO]

2020-10-12 14:33

Jedną z najbardziej uciążliwych dla wielu osób zmian od minionej soboty (10.10) jest obowiązek zasłaniania twarzy i nosa w przestrzeni publicznej. Policjanci przekonują, że to wciąż najlepsze rozwiązanie, by spowolnić i ograniczyć rozprzestrzenianie się groźnej dla życia choroby. Ile nałożono mandatów za brak maseczek w Iławie? Sprawdzamy to na ilawa.eska.pl

W związku z wprowadzonymi 10 października 2020 r. obostrzeniami, ograniczenia i nakazy ze „stref żółtych” zostają rozszerzone na cały kraj. Mamy obowiązek zakrywania nosa i ust w przestrzeni publicznej: w sklepie, autobusie, ale także na wolnym powietrzu.

Zwolnione z tego obowiązku są jedynie osoby, które posiadają odpowiednie zaświadczenie. Dodatkowo istnieją strefy czerwone ze specjalnymi zasadami. Do nich zalicza się również Iława i powiat iławski. Osoby, które zlekceważą wprowadzone przepisy, muszą liczyć się z konsekwencjami swojego postępowania.

Sonda
Czy maseczki powinny być obowiązkowe we wszystkich strefach?

Jak wypadły pierwsze patrole iławskich ulic? Ile wystawiono mandatów za brak maseczek?

- Policjantów i kontroli możemy się spodziewać nie tylko w miejscach, w których może potencjalnie dochodzić do zwiększonych skupisk ludzi, ale również przy okazji kontroli drogowych funkcjonariusz może sprawdzić czy jadący ze sobą ludzie są z obowiązku zasłaniania ust i nosa zwolnieni czy też nie - mówi Joanna Kwiatkowska, oficer prasowy iławskiej policji. - Przez sobotę i niedzielę (10-11.10) odnotowaliśmy 56 wykroczeń, pouczyliśmy 30 osób, ukarano mandatami karnymi 22 osoby, na 4 osoby nałożono wniosek o ukaranie do sądu - podsumowuje policjantka.

Pierwsze statystyki z kontroli maseczkowych w Iławie - Joanna Kwiatkowska, oficer prasowy iławskiej policji

Na terenie całego województwa warmińsko-mazurskiego, też nie brakuje ukaranych i to nie tylko za brak maseczek:

Wykroczenia na Warmii i Mazurach dot. łamania nakazu zakrywania ust i nosa w określonych sytuacjach(stan na 11.10.2020):

  • wykroczenia: 2336
  • osoby pouczone: 1216
  • osoby ukarane mandatem karnym: 649
  • wnioski o ukaranie skierowane do sądu: 471
  • stwierdzone przypadki łamania zasad kwarantanny (stan na 11.10.2020): 2593

Funkcjonariusze przede wszystkim przypominają i pouczają osoby o prawidłowym zachowaniu.

Jednak w przypadku rażąco lekceważących naruszeń tego nakazu, zgodnie z art. 54 kodeksu wykroczeń, osoby je popełniające mogą zostać ukarane przez policjantów mandatem karnym w wysokości do 500 zł lub może zostać w tej sprawie skierowany wniosek do sądu o ich ukaranie.

Informacja o takiej interwencji trafia również do służb sanitarnych, które mają możliwość w ramach swoich kompetencji, nałożenia dodatkowej kary na taką osobę, w drodze decyzji administracyjnej.

Atak zimy na Dolnym Śląsku! Zobaczcie, gdzie spadło TYLE śniegu! [wideo]