zielona energia

Otwarcie biogazowni w Półwsi pod Zalewem

Polska Grupa Biogazowa, należąca do TotalEnergies europejskiego lidera multienergetycznego otworzyła swoją 20-tą już biogazownię w miejscowości Półwieś w województwie warmińsko-mazurskim. Najnowsza inwestycja rocznie produkować będzie 8,3 GWh energii elektrycznej i 8 GWh ciepła, co pozwoli na zasilenie 3 tysięcy polskich gospodarstw domowych.

Biogaz jest istotnym paliwem, który stanowi kluczowy element transformacji energetycznej w Polsce. Odnawialny gaz jest nie tylko odpowiedzią na wyzwania klimatyczne, ale także sposobem na zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego kraju. Polska dysponuje piątym co do wielkości potencjałem biomasy do produkcji biogazu wśród państw członkowskich UE. Według analiz Komisji Europejskiej potencjał wytwarzania biogazu w Polsce wyniesie 3,3 mld m3/rok już w 2030 roku, z czego 1,2 mld m3 z odpadów rolniczych i 1,1 mld m3 z odchodów zwierząt. Osiągnięcie tego poziomu wymaga jednak pokaźnych inwestycji. Dlatego też PGB będąca liderem swojej branży w Polsce, dąży do zdynamizowania krajowego rynku biogazu i biometanu.

Uroczysta inauguracja działalności biogazowni w Półwsi odbyła się 5 listopada. Podczas ceremonii obecni byli przedstawiciele lokalnych władz oraz członkowie zarządu PGB S.A. Otwarcie kolejnej instalacji stanowi ważny krok w strategii rozwoju zielonej energii w Polsce i podkreśla zaangażowanie Firmy w budowę zrównoważonego systemu energetycznego.

Otwarcie biogazowni w Półwski pod Zalewem

i

Autor: Polska Grupa Biogazowa

- PGB od lat przyczynia się do transformacji energetycznej w Polsce, rozwijając technologie biogazowe oparte na lokalnych odnawialnych surowcach, co umożliwia produkcję zielonej energii elektrycznej. Dzięki szerokiemu spektrum zastosowań – od zbiórki odpadów organicznych, przez produkcję energii elektrycznej i ciepła, aż po wykorzystanie pofermentu, jako naturalnego nawozu – energetyka biogazowa jest istotnym ogniwem gospodarki w obiegu zamkniętym. Rozwój biogazowni nie tylko promuje energię odnawialną, ale także tworzy nowe miejsca pracy, przyczyniając się tym samym do rozwoju lokalnej gospodarki. – wskazuje Łukasz Semeniuk, Dyrektor Generalny Polskiej Grupy Biogazowej.

Najnowsza inwestycja PGB nie tylko przynosi korzyści lokalnym rolnikom i przetwórcom, ale także chroni środowisko poprzez efektywne zagospodarowanie odpadów organicznych, przekształcając je następnie w czystą energię. Według wyliczeń PGB, obniżenie śladu węglowego (w stosunku do klasycznych metod pozyskiwania energii elektrycznej w Polsce) wynosi 67%.

Ponadto dzięki procesowi kogeneracji biogazownia nie tylko dostarcza energię, ale również oferuje unikalną usługę suszenia drewna, idealną dla producentów mebli i stolarni. Wykorzystując zaawansowaną technologię, przekłada się to na efektywne i ekologiczne działania. Powstający w wyniku fermentacji metanowej poferment jest pełen mikro- i makroelementów, takich jak azot, potas i fosfor, tworząc naturalny nawóz, który jest bardziej przyjazny środowisku niż tradycyjny obornik.

Otwarcie biogazowni w Półwski pod Zalewem

i

Autor: Polska Grupa Biogazowa

- Jestem dumny z tego, że powiat iławski jest liderem w regionie, jeżeli chodzi o liczbę tego typu instalacji. To już trzecia instalacja Polskiej Grupy Biogazowej, a czwarta w całym powiecie iławskim. Jesteśmy zdecydowanie jasnym, zielonym punktem na mapie województwa i dobrym przykładem dla innych powiatów. Biogazownia to przyszłość, ponieważ przetwarza odpady biodegradowalne na energię cieplną, którą można wykorzystać m.in. do procesu suszenia drewna. Jest to bardzo istotne w naszym typowo rolniczym województwie, gdzie branża drzewna jest inteligentną specjalizacją wpisaną w strategię rozwoju regionu. Wspólnie musimy promować tego typu rozwiązania. Przed nami konieczna transformacja energetyczna i droga do biogazu oraz biometanu, dlatego też konieczny jest dalszy rozwój tego typu inwestycji. – mówi Mateusz Szauer, Wicewojewoda Warmińsko Mazurski

Polska Grupa Biogazowa jest w tym momencie właścicielem i operatorem 20 biogazowni o łącznej mocy 21MW. Na etapie zaawansowanych prac jest około 50 projektów, a kolejne kilkadziesiąt znajduje się w fazie planowania.

- Obecnie PGB w swoich biogazowniach wytwarza rocznie 0,4 TWh energii, z ambitnym celem kilkukrotnego zwiększenia tej produkcji do 2030 roku. Warto podkreślić, że dynamiczny rozwój sektora biogazu i biometanu w dużej mierze zależy od odpowiednich regulacji prawnych i wsparcia finansowego. Kluczowe jest więc wprowadzenie zapowiadanych zmian i systemu wsparcia dla instalacji biometanowych o mocy powyżej 1 MW. Naszym zdaniem bardziej efektywne jest wykorzystanie biogazu poprzez wytwarzanie biometanu i głównie w tym kierunku idą nasze plany inwestycyjne. – podkreśla Tomasz Strzelecki – Członek Zarządu i Dyrektor ds. Inwestycji w Polskiej Grupie Biogazowej.

QUIZ. Ile dni ma miesiąc? Łatwe? Spróbuj zdobyć komplet punktów

Pytanie 1 z 12
Ile dni ma styczeń?