inicjatywy społeczne

Osiedle lubawskie w Iławie już po śniadaniu. Mieszkańcy nadal głodni uwagi władz miasta

2024-06-21 10:17

Tego poranka poprawił się humor niejednemu sąsiadowi z Osiedla Lubawskiego, a to dzięki spotkaniom z sąsiadami podczas Śniadania Obywatelskiego. Było to już czternaste wydarzenie tego typu, od początku organizowane przez iławskie stowarzyszenie Fabryka Inicjatyw Obywatelskich.

Bywa, że nad stolikiem z kawą słyszy się komentarz w stylu „Te wasze śniadania obywatelskie są wspaniałe, aż się chce wstawać w sobotę rano i tu przyjść, dawno nie czułem się taki szczęśliwy”. Być może dzieje się tak dlatego, że na osiedlach zanikł zwyczaj spotkań sąsiedzkich, a Fabryka go trochę przywraca. Trochę, bo w roku organizowane są zazwyczaj tylko cztery tego typu spotkania, w czterech różnych lokalizacjach. Główny cel to zaktywizowanie mieszkańców, poszukiwanie lokalnych liderów, a także zebranie postulatów do władz miasta (a te w formie wniosków do budżetu zostaną przekazane odpowiednim instytucjom). Jest to też zawsze okazja na rozmowy o Iławie i własnym osiedlu. Tym razem można było również z władzami podzielić się wątpliwościami co do przyszłości terenów zielonych wokół domków jednorodzinnych.

W tym sezonie członkowie stowarzyszenia także ankietują iławian.

Zadają m.in. pytania o znajomość radnych, angażowanie się w życie społeczne miasta, źródła czerpania informacji o Iławie. Wyniki opublikowane zostaną na jesieni.

Mieszkańcy ulic: Długiej, Szerokiej, Kresowej, Krętej, Słonecznej i innych przybyli dość licznie w sobotni poranek na trawiasty plac na skrzyżowaniu ulicy Szerokiej i Długiej. Mówili, że oblicze tego osiedla mocno się zmieniło w ciągu ostatnich lat. Znowu są na nim dzieci, czyli wnuki - często mieszkające w domach wielopokoleniowych. Niestety, oblicze osiedla pod względem infrastruktury (jak miejsce spędzania wolnego czasu), bezpieczeństwa (jak chodniki czy jakość jezdni na publicznych drogach) nie zmieniały się przez ostatnie lata.

Z przekazu mieszkańców wynika wiele potrzeb dotyczących także estetyki ich miejsca zamieszkania. Plac pod piknikowe spotkanie wolontariusze – członkowie stowarzyszenia przygotowali już wcześniej, kosząc wysoką trawę. Ten temat podnosili także zebrani mieszkańcy - brak odpowiedniego utrzymania zieleni w tym miejscu to duży problem, bo tuż obok znajduje się niewielki plac zabaw dla dzieci, które nie mogą skorzystać z placu, bo jest obrośnięty utrudniającymi zabawę roślinami.

Kilkakrotnie z ust uczestników padła także prośba o poprawienie jakości dostępnych urządzeń na placu. Dzieci na osiedlu jest coraz więcej, urządzeń niewiele. „Dwie bujaczki, zepsuty koń, zjeżdżalnia, piaskownica to nie jest żadne WOW. Dzieci się tutaj nudzą” – brzmi wpis na karteczce, które członkowie stowarzyszenia rozdali uczestnikom w celu sporządzenia zapisków.

Na kartkach, które tradycyjnie są przywieszane na rozciągniętym na świeżym powietrzu sznurku, mieszkańcy wymieniają zazwyczaj bardzo różne pomysły. Tym razem jednak był jeden, który się powtarzał najczęściej: wzbogacenie placu zabaw. Zresztą dla odrobinę starszych mieszkańców, czyli młodzieży, na osiedlu brak atrakcji. A zimą brak ich dla ludzi w każdym wieku.

Mieszkańcy poruszyli też temat ogrzewania i chęci podłączenia się do sieci miejskiej.

Jako że osiedle położone jest na wylocie w stronę Lubawy, postulowano także konieczność budowy ścieżki rowerowej w stronę Smolnik w gminie Iława, a także w kierunku Radomna w powiecie nowomiejskim, a także postawienie barierki zabezpieczającej korzystających z trasy rowerowej w kierunku Dziarn. Przy wyjeździe z ulicy Dolnej przydałoby się lustro dla kierowców samochodów, by poprawić widoczność. Co do bezpieczeństwa: brakuje lampy od strony firmy Telgum (skrzyżowanie dróg w stronę Osiedla Żołnierzy Wyklętych i ulicy Dolnej).

Mieszkańcy proszą też, by przyjrzeć się progowi zwalniającemu na ulicy Kresowej. Przydałby się też chodnik po drugiej stronie ulicy Długiej oraz wykaszanie trawy przy wszystkich chodnikach.

Kolejny wątek to linie autobusowe

Brak tzw. nocnych linii, utrudniających wieczorny powrót. Brak autobusu z ul. Długiej na rynek miejski. Autobusy na ulicę Piaskową – ich kursowanie nie jest dopasowane do potrzeb mieszkańców, na przykład godzin mszy w kościele. Po zmianie rozkładu powrotny autobus linii nr 5 już nie dojeżdża do osiedla, a zaledwie do dworca PKP.

Wiele tematów dotyczyło także spraw poza kompetencjami miasta, a tym bardziej stowarzyszenia, jak na przykład wyższe zarobki i lepsze miejsca pracy. Ciekawym wnioskiem była propozycja stworzenia zespołu doradczego w zakresie obwodnicy Iławy w ciągu planowanej drogi ekspresowej S5. Mówiono także o braku większego sklepu, ale to już oczywiście pomysł dla przedsiębiorcy.

To było drugie z czterech Śniadań w tym sezonie. Przed nami jeszcze:

  • spotkanie na osiedlu wokół ulicy Dąbrowskiego – 20 lipca,
  • na Osiedlu Gajerek, 31 sierpnia.

Początek zawsze o 11:00. Szczegóły na stronie facebook.pl/FabrykaInicjatywObywatelskich

QUIZ. Poniedziałkowy test z wiedzy ogólnej. Chcesz nam zaimponować? Wystarczy do tego już 6/10!

Pytanie 1 z 10
W nocy z 23 na 24 czerwca 1943 roku rozpoczęła się akcja pacyfikacyjno-wysiedleńcza przeprowadzona przez Niemców na Zamojszczyźnie. Jak się nazywała?