Nowy rozkład PKP od niedzieli. Więcej pociągów przez Iławę!

i

Autor: Zespół Prasowy PKP Intercity S.A. Nowy rozkład PKP od niedzieli. Więcej pociągów przez Iławę!

Nowy rozkład PKP od niedzieli. Więcej pociągów przez Iławę!

2021-12-09 10:50

Nowe połączenie z Trójmiastem, Warszawą, Wrocławiem i Szczecinem – to najważniejsze nowości dla województwa warmińsko-mazurskiego w nowym rozkładzie PKP Intercity, który wejdzie w życie w niedzielę 12 grudnia 2021 roku. Nowości jest więcej, o czym piszemy w artykule.

Nowością na torach będzie codzienny pociąg IC Wybrzeże, który połączy Trójmiasto z Warszawą, zatrzymując się m.in. w Iławie i Działdowie. Przez obydwa miasta będzie przejeżdżać również wakacyjny pociąg IC Lazur, który w weekendy zapewni dojazd do Ustki, a w drugą stronę do Warszawy i Łodzi.

W nowym rozkładzie mieszkańcy Olsztyna, Ostródy i Iławy zyskają dodatkowe połączenie do Szczecina dzięki wydłużeniu relacji pociągu IC Bryza, kursującego do tej pory pomiędzy Olsztynem a Kołobrzegiem.

Olsztynianie nadal będą mogli cieszyć się wysokim standardem podróżowania, ponieważ niemal wszystkie pociągi z i do Olsztyna (16 z 18) będą w kategorii InterCity (IC), obsługiwanej głównie elektrycznymi zespołami trakcyjnymi lub składami z unowocześnionymi wagonami.

Ełk zyska nowe połączenie z Białymstokiem, Warszawą, Łodzią i Wrocławiem dzięki wydłużeniu relacji pociągu IC Słowacki, kursującego do tej pory na trasie Wrocław – Białystok.

Mieszkańcy Olsztynka i Nidzicy będą mogli korzystać z dodatkowego połączenia do Częstochowy i Katowic, jak również zyskają możliwość podróżowania do Kotliny Kłodzkiej dzięki zmianie trasy składu TLK Kormoran. Łączący Olsztyn z Krakowem pociąg IC Sienkiewicz również zmieni trasę i w nowym rozkładzie będzie jeździć przez Ostródę i Iławę Główną.

Nowy pociąg IC Niegocin zapewni połączenie Trójmiasta z Giżyckiem na czas modernizacji linii kolejowej nr 38. 

Sonda
Czy lubisz podróżować pociągami?

Dostosowanie do prac modernizacyjnych

Obowiązujący od 12 grudnia 2021 roku rozkład jazdy uwzględnia zmiany, które zapewnią optymalne kursowanie pociągów podczas modernizacji linii kolejowych. W momencie rozpoczęcia zaplanowanych prac modernizacyjnych na linii nr 38 na odcinku Ełk - Giżycko, pociągi między Olsztynem a Białymstokiem (IC Rybak, TLK Biebrza) kursować będą przez Szczytno i Pisz, a skład IC Mamry z Wrocławia dojedzie tylko do Giżycka.

Kontynuowane będą prace inwestycyjne na Warszawskim Węźle Kolejowym, które wpływają na kursowanie części pociągów jeżdżących do i z Warszawy. W związku z wprowadzeniem ruchu jednotorowego na linii średnicowej część pociągów będzie kursować przez stację Warszawa Gdańska, Warszawa Śródmieście bądź w skróconej relacji do lub z Warszawy Wschodniej.

Kompleksowa informacja dla podróżnych

Bilety PKP Intercity dostępne są w kasach na terenie całego kraju, w Centrach Obsługi Klienta na głównych dworcach, w automatach biletowych, a także przez Internet na stronie intercity.pl lub za pośrednictwem aplikacji IC Mobile Navigator. Dokładne informacje na temat biletów i rozkładu jazdy przewoźnika pasażerowie uzyskają na stronie intercity.pl lub dzwoniąc pod nr 703 200 200 (opłata za minutę połączenia 1,29 zł brutto. Usługę świadczy PKP Intercity S.A.).

Bezpieczne podróże koleją z PKP Intercity

Na pokładach pociągów należy zakrywać usta i nos podczas trwania całej podróży. Kierownicy pociągów i konduktorzy korzystają ze środków ochrony indywidualnej i utrzymania higieny osobistej – maseczek i rękawiczek ochronnych oraz żeli do mycia i dezynfekcji rąk. Kontakt z podróżnymi podczas kontroli biletów odbywa się z zachowaniem bezpiecznego dystansu dzięki wykorzystaniu nowoczesnych terminali zbliżeniowych. Wszystkie pociągi PKP Intercity są dezynfekowane i czyszczone po zakończeniu każdego przejazdu. Od marca 2020 do końca listopada 2021 roku przewoźnik wykonał już blisko 595 tysięcy dezynfekcji i niemal 33 tysiące dezynfekcji metodą zamgławiania.

Obecnie nie obowiązują limity zajętości miejsc w transporcie publicznym. Również w składach wagonowych PKP Intercity można podróżować bez rezerwacji miejsca do siedzenia. Obowiązkowa rezerwacja miejsc nadal obowiązuje w elektrycznych zespołach trakcyjnych (EZT), czyli pojazdach typu Pendolino, Flirt lub Dart, a także w spalinowych zespołach trakcyjnych (SZT). Ze względu na swoją konstrukcję składy zespolone nie mogą być wydłużane, tak jak w przypadku tych zestawionych z wagonów, dlatego ścisła kontrola poziomu zajętości miejsc w EZT i SZT służy bezpieczeństwu i komfortowi podróżowania tymi pociągami.

Pstrąg właściwości odżywcze - dlaczego warto jeść pstrąga?

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: [email protected]