muzeum grunwald

i

Autor: arch. organizatora

Nowe muzeum w Grunwaldzie już otwarte. Wpadnijcie tam w weekend

2022-09-30 15:01

W ramach projektu “Rozbudowa, przebudowa i remont budynku Muzeum Bitwy pod Grunwaldem” wybudowano nowoczesną przestrzeń, w której znajduje się multimedialna sala wystawowa na miarę XXI wieku, sala konferencyjna, całoroczna sala rycerska, a także przestrzeń biurowa.

Wystawy stałe „Wielka Wojna z Zakonem krzyżackim 1409 – 1411”Ekspozycja przedstawia wydarzenia jakie miały miejsce przed, w trakcie i po bitwie pod Grunwaldem. Wprowadza zwiedzającego w zagadnienia polityczne, gospodarcze i wojskowe. Zwiedzający zapoznaje się ze stronami konfliktu, które brały udział w bitwie. Trasa zwiedzania ekspozycji została poprowadzona chronologicznie przez wszystkie działy tematyczne wystawy. Zwiedzający, w obrębie poszczególnych bloków, ma możliwość wyboru stanowisk i istotnych dla niego zagadnień. Zaprojektowana struktura wnętrza, składająca się z obłych ścian scenograficznych oraz elementów wystawienniczych, tworzy płynne przejścia i wydziela eliptyczne przestrzenie, które w sposób naturalny wprowadzają turystę w kolejne wątki wystawy.

„Boży bojownicy. Jan Żiżka i husyci w walce z Zakonem Krzyżackim”Wystawa planszowa omawiająca genezę ruchu husyckiego, udział wojsk husyckich w Wielkiej Wojnie 1409 – 1411 oraz historię kontaktów polsko – husyckich w XV w. Prezentowane są także repliki husyckich wozów taborowych i machin oblężniczych. Wystawa prezentowana jest w okresie letnim.

Od 1 października Muzeum jest czynne w godz. 9.30 – 17.30 W październiku dla turystów indywidualnych zwiedzanie z przewodnikiem tylko w weekendy w godz.10:00, 12:00, 14:00 oraz 16:00.

Arnold Schwarzenegger zwiedził Auschwitz

Quiz. Piosenki w polskich filmach

Pytanie 1 z 10
1. Edyta Górniak i Mietek Szcześniak stworzyli piosenkę na potrzeby ekranizacji jednej z części "Trylogii" Sienkiewicza. Której?