Dzień Ratownictwa Medycznego to święto polskiego ratownictwa medycznego. Po raz pierwszy obchodzone było 13 października 2006 w Wyszkowie w województwie mazowieckim. Zostało powołane Ustawą z dn. 8 września 2006 o Państwowym Ratownictwie Medycznym. - podaje Wikipedia. Dzień ten nie jest dniem wolnym od pracy.
W dobie koronawirusa praca ratownika medycznego przypomina trochę pracę sapera na polu minowym.
- W dobie pandemii to jest niezwykle trudny okres dla nas wszystkich - mówi Tomasz Sławiński, ratownik medyczny i radny Rady Miejskiej z Iławy. - Pracujemy jak na polu minowym, nigdy nie wiemy do jakiego pacjenta jedziemy, "z czym ten pacjent na nas czeka". Musimy być bardzo rozważni w tym czasie i uważać by się z pracy nie wyeliminować poprzez zakażenie koronawirusem - mówi ratownik.
- Z okazji Dnia Ratownictwa przygotowałem krótki spot obrazujący pracę pogotowia ratunkowego przy Powiatowym Szpitalu w Iławie - 5 zespołów ratownictwa medycznego (4 podstawowe i jeden specjalistyczny); ponad 40 ratowników medycznych, pielęgniarki i lekarze; system to tez SOR Iława, Lotnicze Pogotowie Ratunkowe oraz Dyspozytornia w Olsztynie. To wszystko dla mieszkańców naszego miasta i powiatu aby strzec ich zdrowie i życie 24 godziny na dobę każdego dnia w roku - napisał Tomek na swoim facebooku.
Zbiórka Dla Ratownika
Przy okazji rozmowy z iławskim ratownikiem spytaliśmy o podsumowanie zbiórki na rzecz iławskiego ratownika medycznego, który został zarażony koronawirusem i przez to odcięty od pensji. To właśnie iławski ratownik - Tomasz Sławiński, był jednym z koordynujących zbiórkę dla Mateusza.
- Akcja spotkała się z pozytywnym i szerokim odzewem innych ratowników medycznych i to nie tylko z powiatu iławskiego, pomagali też inni z całego kraju. Obecnie Mateusz jest już w domu, nadal przebywa na zwolnieniu lekarskim - mówi Tomasz Sławiński.
Sprawdziliśmy zbiórkę, niestety udało się zebrać tylko mały ułamek z zakładanej kwoty, bo 5.580 zł z 20.000 zł
Polecany artykuł:
Samorządowcy wspierają medyków
Lokalni samorządowcy zdają sobie sprawę z trudnej pracy, jaką wykonują ratownicy medyczni, codziennie stawając na pierwszej linii frontu covidowego. Dlatego co jakiś czas wspierają medyków dodatkowym wyposażeniem, którego nigdy nie jest za dużo.
Rafał Ryszczuk, burmistrz Kisielic, przekazał właśnie iławskiemu ratownikowi ozonator.
- Podczas spotkania włodarz złożył życzenia z okazji nadchodzącego Dnia Ratownictwa Medycznego oraz podarował naszemu pogotowiu ratunkowemu nowy ozonator. Burmistrz prosił aby przekazać ten sprzęt tam gdzie będzie największa potrzeba jego użycia. Ozonator trafił na podstację pogotowia w Zalewie - napisał na swojej stronie iławski ratownik.