Od 1 czerwca 2020 obowiązuje stawka 22zł od osoby za wywóz odpadów komunalnych, które teraz trzeba sortować na 5 lub 6 frakcji (szkło, plastik, papier, zmieszanie, BIO + popiół w domkach).
Niestety jak informuje urząd miasta powołując się na informacje ze Związku Gmin Regionu Ostródzko-Iławskiego "Czyste Środowisko", które odpowiada za gospodarkę odpadami w regionie, również w Iławie. Niestety mieszkańcom Iławy nie wychodzi zbyt dobrze poprawne rozdzielanie odpadów na frakcje lub wręcz nie segregują odpadów nagminnie.
Związek Gmin ostrzegał, że przez kilka miesięcy będzie jedynie pouczał, teraz zaczęli karać nie stosujących się do nowych zasad.
Za nieodpowiednio posegregowane śmieci obowiązuje stawka karna w wysokości podwójnej opłaty (44zł/os) nałożona na wszystkich mieszkańców przyłapanej nieruchomości w ramach odpowiedzialności zbiorowej.
Nieruchomości, w których stwierdzono naruszenie zasad segregowania, to:
- Kościuszki 15, 17, 19, 20
- Grunwaldzka 7A/ Kościuszki 18A
- Kościuszki 35, 35A
- Kościuszki 12/ Grunwaldzka 3A/5
- Kościuszki 37
- Odnowiciela 5
- Odnowiciela 8, 10
- Matejki 1
Jeśli macie problem z prawidłowym określeniem pojemnika, do którego należy wrzucić odpad, możecie szybko to sprawdzić odwiedzając stronę: https://segregujemy.info/ gdzie znajdziecie także wyszukiwarkę odpadów.
Warto również zaopatrzyć się w ulotki informacyjne, które są dostępne w iławskim ratuszu oraz w biurze Informacji Turystycznej.
Za co mieszkańcy są karani?
Jak powiedział nam Zbigniew Miecznikowski z SM Przyszłość w Iławie, która zarządza częścią ukaranych nieruchomości:
- Najczęściej popełnianym błędem przez mieszkańców, które zauważył operator i nałożył karę jest wrzucanie do pojemnika na szkło odpadów razem z reklamówkami. Do zielonego pojemnika należy wrzucać jedynie szkło, bez plastikowych reklamówek czy nakrętek, również metalowych. Przy okazji przypominamy, że podobnie sprawa wygląda z pojemnikami BIO, gdzie nie należy wrzucać odpadów w workach. Kartony z kolei, by uniknąć szybkiego przepełniania zbiorników, należy zawsze zgniatać! - przypomina prezes spółdzielni.
Sortowanie wydaje się fikcją - radna po wizycie w Rudnie
Po ostatniej wizycie iławskich radnych z władzami miasta w zakładnie unieszkodliwiania odpadów w Rudnie, gdzie zwożone są śmieci, iławska radna Rady Miejskiej Ewa Jackowska nie szczędzi słów krytyki:
- Nie chcę używać niecenzuralnych słów, ale one cisną się na język po tym co tam zobaczyłam. Część odpadów faktycznie była posortowana, ale znaczna część tego co zobaczyłam niestety nie! Nie zgadzam się na to, by dalej tak wyglądała segregacja, za którą teraz więcej płacimy! - mówi radna Jackowska. - Obecnie, pracujemy razem z kolegami w klubie Radnych Dla Iławy nad formą pomocy dla mieszkańców którzy zostali ukarani, według naszych informacji gro z nich rzetelnie segreguje.
Do gorącego i śmierdzącego tematu śmieci w Iławie, kwestii segregowania i karania mieszkańców, będziemy jeszcze wracać.
Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: [email protected]