Mieszkanka powiatu iławskiego wystawiła ogłoszenie dotyczące sprzedaży sukienki na kilku portalach. Z jednego z nich skontaktowała się z pokrzywdzoną zainteresowana kupnem sukienki, która w celu sfinalizowania transakcji przesłał kobiece link przekierowujący ją do strony banku. W ten sposób mieszkanka powiatu miała zobaczyć potwierdzenie przelewu za zakupy.
Jednak kiedy kliknęła w link i dokonała autoryzacji na stronie banku, rzekoma kupująca uzyskała dane do jej konta i wypłaciła z niego pieniądze. W ten sposób kobieta straciła 7000 złotych.
Natomiast kolejnych trzech mieszkańców powiatu chciało kupić telefon komórkowy, książki czy robot kuchenny przez jeden z portali sprzedażowych. Kiedy zapłacili za zamówienie a towar nie przyszedł i kontakt ze sprzedającym się "urwał", zorientowali się, że zostali oszukani. O wszystkim także poinformowali policjantów.
Uwaga na znane i nowe metody oszustów - policja apeluje
Nigdy NIE KLIKAJ w linki przesyłane przez innych! Jeśli wystawiasz rzeczy na sprzedaż i chcesz sprawdzić, czy wpłynęły pieniądze od kupującego na konto lub kupujesz przez Internet i sprzedający prosi o przesłanie potwierdzenia przelania pieniędzy.
Możemy to zrobić z własnego poziomu logując się poprzez wpisanie strony swojego banku czy poprzez aplikację mobilną, ale nigdy przez link przesyłany przez drugą stronę.
Jeśli ktoś wysyła Ci link z prośbą o numer konta, sprawdzenie czy wpłata wpłynęła itp. możesz być pewien, że to oszustwo.
Podobnie w przypadku linków przesyłanych w wiadomości sms, przez podszywających się pod firmy świadczące usługi kurierskie, dostawców energii, gazu, z dopłatą do przesyłki czy rachunku należy zachować szczególną ostrożność. Każdy link przesłany z zewnątrz, który przekierowuje nas na stronę płatności (banku) powinien wzbudzić nasz niepokój.
Bądź czujny i nie daj się oszukać! Zachowaj podstawowe zasady bezpieczeństwa podczas wykonywania płatności z wykorzystaniem sieci Internet.
Korzystając z aplikacji banku, logując się na stronie banku, pamiętajmy o wylogowaniu się. Nie zapisujmy danych logowania do zapamiętania automatycznie przez system.
Każde logowanie wykonujmy z własnego poziomu. Nigdy nie wchodźmy w podsyłane przez inne osoby linki odsyłające nas do strony logowania do banku. Zanim dokonamy logowania upewnijmy się, że adres strony internetowej naszego banku jest prawdziwy.
Zwróćmy uwagę, czy podświetlając adres strony banku na pasku nie występują obce znaki, niepolskie litery i inne symbole, które mogą wzbudzić wątpliwości. Chrońmy swój komputer i telefon za pomocą programów antywirusowych poprzez ich aktualizację.
Uważaj! To, co odkładałeś przez całe życie, możesz stracić w kilka sekund.
Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w swojej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: ilawa@eska.pl