ciekawostka

Najlepsze gminy z warmińsko-mazurskiego 2023. Tu warunki do życia są najlepsze. Zobacz nowy ranking!

2023-11-20 11:12

W których gminach w województwie warmińsko-mazurskim znajdziemy obecnie najlepsze warunki do życia? Tego dowiedzieć się można z najnowszego rankingu "Gmina Dobra do Życia" przygotowanego przez Serwis Samorządowy PAP we współpracy z prof. dr hab. Przemysławem Śleszyńskim z Instytutu Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania Polskiej Akademii Nauk (PAN). Lista dziesięciu najlepszych do życia gmin na Warmii i Mazurach dostępna jest w galerii poniżej.

"Gmina Dobra do Życia" to coroczny ranking Serwisu Samorządowego PAP opracowywany we współpracy z prof. dr. hab. Przemysławem Śleszyńskim z Instytutu Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania Polskiej Akademii Nauk. Miarą rankingu jest tzw. Wskaźnik Jakości Życia, na który składa się łącznie kilkadziesiąt czynników takich jak m.in. dostępność zieleni, walory estetyczne krajobrazu czy zanieczyszczenie środowiska. Autorzy raportu przyglądają się również budżetom gmin, w tym wydatkom inwestycyjnym oraz jakości dróg, sieci wodociągów i kanalizacji. Pod uwagę brany jest także poziom edukacji, liczba żłobków i przedszkoli, a nawet zasoby bibliotek.

Najlepsze gminy z warmińsko-mazurskiego 2023. Tu warunki do życia są najlepsze

W połowie listopada ogłoszono najnowsze wyniki rankingu "Gmina Dobra do Życia". Nagrody odebrały gminy, które w swoich kategoriach osiągnęły najwyższy wskaźnik jakości życia. To Warszawa, Osielsko, Stalowa Wola, Gogolin i Kleszczów. Wyłonione zostały również najlepsze gminy do życia z każdego województwa. W warmińsko-mazurskim pierwsze miejsce zajęła gmina Stawiguda. Drugie miejsce trafiło do gminy Dywity, a trzecie do gminy Gietrzwałd. W których jeszcze gminach na Warmii i Mazurach żyje się najlepiej? Ranking 10 najlepszych do życia gmin w województwie warmińsko-mazurskim znajdziesz w galerii poniżej.

Olsztyńskie morsy rozpoczęły nowy sezon
Źródło: Najlepsze gminy z warmińsko-mazurskiego 2023. Tu warunki do życia są najlepsze. Zobacz nowy ranking!
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE