Kanał Elbląski rejsy

i

Autor: Getty Images Rejs Kanałem Elbląskim to niezwykła przygoda dla całej rodziny.

Rozrywka

Miłomłyn: Będą świętować 180-te urodziny Kanału Elbląskiego

2024-06-05 14:27

Towarzyszyć temu wydarzeniu będzie VI Rekonstrukcja Historyczna rozpoczęcia jego budowy. Znany jest już program tego wyjątkowego wydarzenia.

Tegoroczna, VI Rekonstrukcja Historyczna rozpoczęcia budowy Kanału Elbląskiego, odbędzie się w sobotę 22 czerwca o 15:00 na Rynku Miejskim w Miłomłynie.- Jako organizatorzy staramy się, aby impreza przyciągała szerokie rzesze ludzi, zachęcając do uczestnictwa w niej i tym samym w wielu przygotowanych na ten dzień atrakcjach - mówi Marek Konopka, Stowarzyszenie Na Rzecz Przyszłości Miłomłyna. - Tą największą jest przemarsz orkiestry i uczestników ulicami miasta, w pięknych epokowych strojach oddających klimat wczesnych lat XIX wieku, w kierunku miłomłyńskiej śluzy, na której odbędzie się arcyciekawa inscenizacja rozpoczęcia budowy Kanału zwieńczona wystrzałem z zabytkowej armaty. Zapraszamy do udziału w wydarzeniu gości z bliższych i dalszych stron, turystów przebywających w tym czasie na wypoczynku w malowniczych okolicach, ale liczymy też na większy udział dzieci i młodzieży. Urodziny Kanału Elbląskiego to doskonała okazja do zapoznania się z historią regionu.

Przebiegający między innymi przez gminę Miłomłyn Kanał Elbląski jest niezwykle urokliwy. Znajdują się na nim cztery śluzy (dwie na terenie gminy Miłomłyn, oraz śluza Ostróda i Mała Ruś;w początkowej wersji projektowano wybudowanie aż... 32 śluzy) oraz pięć genialnych w swoim działaniu pochylni, po których transportowane są łodzie na wózkach (które zdolne są do transportu łodzi do 50 ton) napędzanych siłą grawitacyjną wody.

Kanał Elbląski jest cudem hydrotechniki w skali globalnej, do tego mający się świetnie i nadal działający. Jego długość wynosi 82 km, z odgałęzieniami 151 km. Przecina drogi lokalne - na jego trasie wybudowano 40 mostów. Można go podziwiać z roweru, kajaka i houseboata (są trzy wypożyczalnie w Miłomłynie), obserwując na przykład barwny świat ptaków będących ozdobą Kanału.

Harmonogram wydarzenia:

  • 14:30 Zbiórka na Rynku w Miłomłynie
  • 15:00 Rozpoczęcie Rekonstrukcji Historycznej Rozpoczęcia Budowy Kanału Elbląskiego
  • 16:30 Koncert Orkiestry Dętej
  • 16:45 Konkurs na najpiękniejszy strój epokowy
  • 17:00 Występ młodzieży szkolnej
  • 17:30 Prelekcja Cezarego Wawrzyńskiego o historii Kanału Elbląskiego
  • 18:00 Sztuka teatralna ,,ALEE KANAŁ”
  • 18:30 Zabawa taneczna
  • 22:00 Zakończenie imprezy
Zabytkowy niemiecki tramwaj na ulicach Warszawy

Najlepsze teksty i cytaty z filmu "Kiler"! Sprawdź w quizie, czy na pewno je pamiętasz

Pytanie 1 z 10
Kto to powiedział? "Co ty wiesz o zabijaniu?"