szyb naftowy

i

Autor: pexels zdjecie ilustracyjne

kroniki policyjne

Mieszkaniec powiatu iławskiego chciał zainwestować w ropę. Stracił prawie 21 tys zł

2024-04-23 12:39

Są kreatywni i bezwzględni. Mowa o oszustach posługujących się metodami socjotechniki. Ich sposoby ciągle ewoluują, a ofiarami manipulacji padają zarówno seniorzy, jak i młode osoby. Pomimo powtarzanych jak mantra informacji, są osoby, które wierzą, że to właśnie oni zostali wybrani np. do pomocy przy „tajnej policyjnej akcji”.

Jeden z mieszkańców powiatu iławskiego postanowił zainwestować pieniądze. Mężczyźnie w internecie pokazała się strona internetowa, dzięki której miał zyskać dodatkowe pieniądze inwestując w ropę naftową. Kiedy kliknął link, okazało się, że przez cały proces inwestycyjny, będzie poprowadził go opiekun. Dlatego mężczyzna zdecydował się wpłacić pieniądze.

Pokrzywdzony BLIKiem przelał pierwszą część gotówki, później już pieniądze wpłacał na konto. Oszust wysyłał mieszkańcowi powiatu wykresy, prezentujące jak rośnie jego zysk. Jednak w pewnym momencie mężczyzna zorientował się, że został oszukany. Pokrzywdzony w ten sposób stracił prawie 21 000 zł.

Co robić, by nie paść ofiarą oszusta?

  • przede wszystkim kieruj się zdrowym rozsądkiem. Obietnica superatrakcyjnej inwestycji, to najczęściej metoda działania oszustów;
  • pamiętaj, tylko posiadacz konta może się do niego logować i wykonywać transakcje. NIGDY NIKOMU nie udostępniaj swojego konta bankowego, danych logowania oraz kodów jednorazowych;
  • jeśli „konsultant” proponuje Ci zainstalowanie oprogramowania typu Any Desk, możesz być pewien, że to oszustwo. Pracownik banku nie prosi o zainstalowanie tego typu oprogramowania;
  • jeśli osoba podająca się za pracownika banku żąda zweryfikowania Twoich danych i danych konta lub zainstalowania jakiegokolwiek oprogramowania rozłącz się i zadzwoń do biura obsługi klienta Twojego banku.

Policja Apeluje

Nie dajmy się skusić pozornie atrakcyjnym ofertom szybkiego zysku. Podejmując decyzje finansowe, zachowajmy zdrowy rozsądek i dużą ostrożność. Przed jej podjęciem dokładnie zweryfikujmy wiarygodność i rzetelność podmiotu, z którym zamierzamy współpracować. Zanim w ogóle zaczniemy inwestować, warto zapoznać się ze wszystkim zasadami, jakie dotyczą tego typu działalności.

Policjanci NIGDY nie proszą o przekazanie pieniędzy, nie informują o prowadzonych sprawach telefoniczne, nie angażują w swoje postępowania przypadkowych osób. Ofiarą manipulacji może paść każdy! Jeżeli odbierzesz telefon z informacją o „tajnej policyjnej akcji”, w której masz wziąć udział i poproszą Cię o pieniądze, nie wdawaj się w dyskusję. Zakończ rozmowę, a o wszystkim powiadom najbliższą jednotę Policji.

Oszuści w swoich działaniach używają różnych socjotechnik manipulacji, ofiarą np. wykorzystując presję czasu, przepadku zysku lub inne.  Najczęściej pokrzywdzeni po czasie, sami nie wiedzą, jak doszło do oszustwa, co ich skłoniło do wykonywania określonych działań. Otrzymując taką propozycję, należy przede wszystkim odpowiedzieć sobie na pytania? Jak można coś wygrać, nie grając w żadną z gier lub otrzymać zarobek, za coś, czego się nie robiło. Pamiętaj w realnym świecie, takie rzeczy się nie zdarzają! Powinno nas też zastanowić, dlaczego ja i skąd dana osoba miała nasz numer i dlaczego do nas dzwoni.

Masz dla nas ciekawy temat lub wystrzałową nowinę? Napisz do nas na adres ilawa@eska.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy z Waszej okolicy!

Wiosenny spacer po bydgoskim Ogrodzie Botanicznym UKW

QUIZ PRL. Zakupy w PRL. Wyzwanie dla łowców okazji i kolejkowiczów!

Pytanie 1 z 15
W PRL papier toaletowy można było wymienić za makulaturę. Ile kilogramów makulatury można było wymienić na jedną rolkę papieru?
QUIZ PRL. Zakupy w Polsce Ludowej