kwarantanna

i

Autor: KPP Złotów Służby mają czuwać nad prawidłowym przebiegiem izolacji.

Mieszkańcy powiatu iławskiego niestety nie stosują się do kwarantanny

2020-03-31 12:51

Policjanci wspólnie z funkcjonariuszami WOT-u codziennie sprawdzają i zbierają informacje o tym, czy osoba objęta kwarantanną stosuje się do postanowień decyzji. Tak również dzieje się na terenie powiatu iławskiego. Jednak kolejne cztery osoby postanowiły nie przestrzegać 14-dniowej kwarantanny i ze swojego zachowania będą tłumaczyć się przed sądem.

Podczas kontroli, która miała miejsce wczoraj policjanci nie zastali w mieszkaniu objętego kwarantanną kolejnych czterech osób. Po nawiązaniu kontaktu telefonicznego funkcjonariusze wytłumaczyli im, że muszą siedzieć w miejscu gdzie mają odbywać 14 – dniową kwarantannę. W związku z zachowaniem całej czwórki policjanci wszczęli czynności wyjaśniające.

Umundurowani funkcjonariusze, którzy korzystają z oznakowanych radiowozów podjeżdżając pod adres gdzie dana osoba powinna przebywać - wyjaśnia mechanizm Joanna Kwiatkowska, rzecznik iławskiej policji. - Mundurowi nawiązują kontakt z osobą objętą kwarantanną korzystając z dostępnych urządzeń telekomunikacyjnych. Następnie potwierdzają jej obecność w danym miejscu oraz pytają o stan zdrowia oraz bieżące potrzeby. Z takiego sprawdzenia sporządzana jest później dokumentacja. Zebrane informacje trafiają później do służb sanitarnych. Tak też był w przypadku czterech mieszkańców powiatu iławskiego.

Przypominamy!

  • Kwarantanna nakładana jest na osoby zdrowe, które miały styczność z osobami zakażonymi lub podejrzanymi o zakażenie korona wirusem a także te, które w ostatnim czasie przyjechały do naszego kraju. Policjanci sprawdzają regularnie i zbierają informacje o tym, czy osoba objęta decyzją o kwarantannie stosuje się do postanowień tej decyzji. Jeśli okaże się, że nie, to informacja taka zostanie przekazana do Powiatowego Inspektora Sanitarnego, który jest organem władnym do nałożenia na taką osobę kary, która może wynosić nawet 30000 zł. Ponadto wobec takiej osoby prowadzone będą czynności w związku z popełnieniem przez nią wykroczenia z art. 116 kw. Mandat za takie wykroczenie może wynosić nawet 500 zł.
  • Jeśli osoba, u której potwierdzono zakażenie oddali się z miejsca, w którym powinna przebywać, będzie odpowiadać zgodnie z art. 161 kk, który za takie przestępstwo przewiduje karę roku pozbawienia wolności.
  • Informujemy, że w czasie kiedy policjanci ustalają miejsce przebywania osoby objętej kwarantanna, która nie stosuje się do decyzji Powiatowego Inspektora Sanitarnego mogliby pomóc kolejnej osobie znajdującej się w trudnej sytuacji.
  • W przypadku właścicieli firm i lokali usługowych, gastronomicznych i handlowych, którzy nie stosują się do ograniczeń nałożonych na nich Rozporządzeniem Ministra Zdrowia w sprawie ogłoszenia w RP stanu zagrożenia epidemicznego, mogą ponieść odpowiedzialność z art. 165 kk. lub 54 kw. Za powyższe przestępstwo grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności, z kolei za wykroczenie - do 500 zł.
  • Pamiętajmy! Nie przestrzegając kwarantanny, narażamy życie i zdrowie innych osób! Weźmy odpowiedzialność za siebie oraz swoich najbliższych! Respektujmy prawo, respektujemy zapisy obowiązujących ustaw oraz rozporządzeń - to nasze wspólne dobro!
  • Solidaryzujmy się z całym społeczeństwem, przystępując do akcji #zostanwdomu.
plakat

i

Autor: KPP Iława