Fake News

i

Autor: pxfuel.com/zdjęcie poglądowe

Lubawscy samorządowcy walczą z ploktami o koronawirusie

2020-04-03 14:09

Burmistrz Lubawy i wójt gminy Lubawa wydali oświadczenia, w których zapewniają, że nie są chorzy. Tego typu plotki pojawiły się wśród mieszkańców. Okazuje się, że ich przyczyną były spotkania włodarzy z nowomiejskimi samorządowcami.

W Nowym Mieście Lubawskim mamy ognisko koronawirusa. Dziś odnotowywano tam kolejnych 5 przypadków zachorowań. Panika dopada jednak także mieszkańców pobliskich miejscowości. Pojawia się w przestrzeni publicznej masa fake newsów. Walczą z nimi lokalni samorządowcy. Pierwszy był wójt gminy Lubawa Tomasz Ewertowski.

Szanowni Państwo!
W związku z pojawiającymi się w przestrzeni publicznej nieprawdziwymi informacjami, że w dniu 23 marca br. zostałem zarażony koronawirusem podczas spotkania z wójtami i burmistrzami w sprawie drogi krajowej nr 15,  informuję, że zostałem poddany badaniom na obecność koronawirusa, które dały wynik ujemny.
W tym trudnym dla nas wszystkich czasie proszę o  wspieranie się nawzajem i zwykłą ludzką solidarność oraz o niepowielanie nieprawdziwych i niesprawdzonych informacji, które mogą wyrządzić niektórym osobom krzywdę.
Jednocześnie apeluję do mieszkańców gminy o pozostanie w domach i stosowanie się do zarządzeń i nakazów służb sanitarnych, bo tylko tak możemy chronić nasze rodziny i zmniejszyć rozmiary tej pandemii.

Drugim samorządowcem, który musi prostować nieprawdziwe informacje jest burmistrz Lubawy Maciej Radtke.

Nie jestem pacjentem „zero”
Do tej pory u żadnego z Mieszkańców w Lubawie nie stwierdzono zarażenia koronawirusem. I niech tak pozostanie. Tego życzę wszystkim lubawianom, nie tylko życzeniowo. W rzeczy samej Świat zwariował, a My z nim, bo cieszy Nas to, co „na minus”. Mnie też, bo test zaliczyłem negatywnie.
Zapraszam w weekend na sprawozdanie z pierwszej linii frontu walki z „niewidzialnym” wrogiem. Przy okazji postaram się „rozgryźć” znaczenie słowa „inicjatywa”, bo nie mam już złudzeń, że to nie jest powszechnie rozumiana zdolność do samodzielnego i odpowiedzialnego działania, a po prostu „bohaterskie” puszczanie bąków przed monitorem komputera. Pozdrawiam i zapraszam do lektury.

Inspiracją do plotek o zarażonych lubawskich samorządowcach było spotkanie się w nowomiejskim urzędzie gminy, które odbyło się 23 marca. Dyskutowano tam o przebiegu brakującego odcinka drogi ekspresowej S5. Na spotkaniu był także wójt gminy Biskupiec, u którego później potwierdzono zakażenie SARS-CoV-2,