Funkcjonariusze z Komisariatu Policji w Iławie w poniedziałek (15.01.2024 r.) kilka minut po godz. 17:00 zostali poinformowani o mężczyźnie, który leży w śniegu w rowie. Funkcjonariusze pojechali na miejsce. Okazało się, że 37-latek był już wychłodzony i znajdował się pod działaniem alkoholu.
Mężczyzna zaczął kłócić się z zespołem ratownictwa medycznego i nie chciał wsiąść do karetki, ale po chwili rozmowy uspokoił się. W związku z zagrożeniem dla życia i zdrowia 37-latka został on przetransportowany do szpitala. Mężczyzna może mówić o dużym szczęściu, że pomoc przyszła dla niego w porę.
W ciągu najbliższych dni za oknem utrzymywać się będzie mroźna temperatura. Dlatego nie bądźmy obojętni na osoby z naszego otoczenia, które są samotne, starsze, czy też nieporadne. Wraz z nadchodzącymi chłodami to właśnie im grozi największe niebezpieczeństwo.
Dlatego zwracajmy uwagę na problemy tych osób, w sytuacjach zagrożenia poinformujmy odpowiednie służby, aby można było podjąć odpowiednie działania pomocowe. Jednak szczególnie zwracajmy uwagę na bezdomnych. Należy pamiętać, że są ośrodki i placówki, w których taka osoba otrzyma opiekę i będzie bezpieczna. Nie zapominajmy również o osobach leżących na przystankach czy ławkach w parku, zwłaszcza, gdy znajdują się pod wpływem alkoholu. Ci ludzie także potrzebują naszej uwagi i pomocy.
Przypominamy, że Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa w swoim katalogu zagrożeń posiada kategorię: „Osoba bezdomna wymagająca pomocy”, dzięki czemu można wskazywać miejsca przebywania osób bezdomnych, potrzebujących pomocy. Zachęcamy do korzystania z tej pomocnej społeczeństwu aplikacji. Pamiętajmy jednak, że w przypadku pilnej interwencji należy dzwonić na numer alarmowy 112, bądź do właściwej jednostki policji.
Nie przechodźmy obojętnie, gdy widzimy niepokojącą sytuację. Pamiętajmy, że jeden telefon może uratować komuś życie!
Nie bądź obojętny! Reaguj!
Apelujemy do wszystkich, by reagowali na osoby nietrzeźwe lub nieporadne, przebywające na mrozie oraz na osoby bezdomne. Zgłaszajmy odpowiednim służbom miejsca ich przebywania. Klatki schodowe, domki letniskowe czy piwnice, nie są odpowiednim miejscem na przeczekanie zimy.
Pamiętajmy, że osoby będące pod wpływem alkoholu szybciej tracą ciepło i mogą zamarznąć. Szczególnej uwagi wymagają także osoby starsze i schorowane. Bardzo niska temperatura i trudne warunki pogodowe, mogą okazać się dla nich barierą nie do pokonania. Warto upewnić się, czy nie potrzebują oni pomocy w codziennych czynnościach, takich jak chociażby zakupy.
O takiej sytuacji sąsiada czy znajomego możemy również powiadomić właściwy ośrodek pomocy społecznej. W każdym pilnym przypadku zagrożenia życia lub zdrowia należy wykonać telefon na numer alarmowy i wezwać pomoc.
Korzystajmy również z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Z listy dostępnych oznaczeń w aplikacji należy wybrać „Osoba bezdomna wymagająca pomocy”, a następnie nanieść znacznik na konkretne miejsce na mapie. Cała procedura jest niezwykle prosta. Można dodatkowo dodać krótki opis lub załączyć zdjęcie lub film. Policjanci odbiorą taki sygnał i sprawdzą, czy nikt we wskazanym rejonie nie potrzebuje pomocy.