Śmieci w lecie

i

Autor: Emilian Robert Vicol - Pixabay Śmieci w lecie - zdjęcie ilustracyjne

Leśnicy idą na wojnę ze śmieciarzami. Iławskie lasy pełne odpadów [AUDIO]

2020-08-03 11:34

Ministerstwo Środowiska zapowiada zwiększenie ilości fotopułapek i podwyższenie kar za zaśmiecanie. Czy odstraszy to wywożących nielegalnie odpady do lasu? Problem leśnych śmieci widać również gołym okiem w lasach powiatu iławskiego.

Miarka się przebrała, Ministerstwo Środowiska zwiększa środki na walkę z zaśmiecającymi lasy.

Lasy zaśmiecają zarówno firmy wywożące całe furgonetki odpadów jak i pojedyncze osoby wyrzucając opakowania po puszkach, prezerwatywach, butelkach czy papierosach.

Według danych ministerstwa, co roku wywożone jest z lasu blisko 1️1️5️ tys. m3 śmieci! Sprzątanie lasów kosztuje 2️0️ mln. zł. rocznie. Dlatego Ministerstwo Środowiska przygotowało zmiany, które pomogą walczyć z „leśnymi śmieciarzami”.

  • zwiększona zostanie ilość fotopułapek z 2 000 do 1️0️ 0️0️0️, do 2021 roku,
  • przygotowany jest już projekt zmian zaostrzający kary za śmiecenie w lasach z 500 zł. do 5 000 zł. grzywny,
  • wprowadzone zostaną prace społeczno - użyteczne i obowiązek usunięcia szkody wedle zasady śmiecisz - płacisz, śmiecisz - sprzątasz

Śmieci w lesie to nie propaganda czy wymysł urzędników, wystarczy zrobić kilka kroków w lesie by natknąć się na puszki, opakowania, opony, nie mówiąc już o całych stertach śmieci tam gdzie da się dojechać samochodem.

Problem ze śmieciami w lasach potwierdza również rzecznik Nadleśnictwa Iława - Przemysław Pierunek w rozmowie z reporterem Eski Iława - Wiesławem Raczkowskim:

- Co roku, na samo sprzątanie wydajemy u nas w granicach 100 000 zł. Problem pojawia się w konkretnych miesiącach, najczęściej wiosną i jesienią ale również latem śmiecą turyści. Nie chcę zdradzać tajemnic pracy operacyjnej leśników i strażników ale łapiemy sprawców na gorącym uczynku. Obecnie kamer mamy dość sporo, ale nielegalne wysypiska zmieniają co jakiś czas lokalizację. Trudno byśmy kamerami obstawili cały las. Nie zmieni się nic jeśli nie weźmiemy sobie do serca, że las jest niezbędną częścią środowiska, dużo zależy od edukacji zarówno w szkołach jak i rozmowa rodziców z dziećmi od najmłodszych lat i uczenie poprawnego zachowania.

Posłuchaj więcej: Śmieci w lasach Nadleśnictwa Iława - rzecznik Przemysław Pierunek

Większość ze śmieci, które porzucane są w lesie, można za darmo oddać do PSZOK-u. Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych mieści się w Iławie przy ul.Komunalnej 1, czynny jest obecnie w poniedziałki, środy i piątki w godzinach 7:00-17:00. Można też zadzwonić i spytać o konkretny typ i limity ilościowe niektórych odpadów 89 670-90-26.

Ile rozkładają się śmieci

i

Autor: Lasy Państwowe
Tłumy na tatrzańskich szlakach

Z którą gwiazdą powinieneś iść na spacer do lasu? [QUIZ]

Pytanie 1 z 8
Jak często bywasz na siłowni?