Kilka tygodni temu funkcjonariusze z Komendy Powiatowej Policji w Nowym Mieście Lubawskim znaleźli się w szczególnej sytuacji. Komendant jednostki zaraził się koronawirusem. Trafił do szpitalnego izolatorium. Teraz, gdy wrócił do sił, jest tzw. „ozdrowieńcem” i postanowił wykorzystać tę sytuację w celu niesienia pomocy innym chorym na COVID-19.
O samej możliwości wsparcia leczenia osoczem krwi pobranym od osób, które przeszyły wirusa insp. Drozdowski dowiedział się jeszcze podczas pobytu w szpitalu. Sam już pokonał chorobę, są natomiast chorzy, których stan jest bardzo poważny i należy zrobić wszystko by im pomóc.
- Osocze zbierane jest od osób, które wyzdrowiały, miały dwukrotny wynik negatywny podczas badania na obecność wirusa i przeszły kwarantannę - mówi lek. Jarosław Zwierzyński spec. transfuzjologii klinicznej, RCKiK w Olsztynie. - Wykorzystuje się je w przypadku osób w średnio ciężkim i ciężkim stadium choroby, które przebywają na oddziałach zakaźnych. Osocze z przeciwciałami pomaga przezwyciężyć ciężkie objawy choroby i dzięki temu daje szansę na uruchomienie układu odpornościowego danego pacjenta”
Warto dodać, że insp. Jacek Drozdowski na co dzień mieszka w Iławie. Do pracy w Nowym Mieście po prostu dojeżdża.
Zachęcamy wszystkich „ozdrowieńców” do oddania osocza i niesienia pomocy innym. Na stronie internetowej Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Olsztynie w zakładce „ Osocze od ozdrowieńców” i „ Osocze-COVID-19” można znaleźć wszystkie potrzebne informacje na temat tego dlaczego i jak warto pomóc.