Warmińsko-Mazurski Wojewódzki Lekarz Weterynarii przekazał w poniedziałkowym komunikacie, że w gospodarstwie komercyjnym
- w Kamieniu Dużym utrzymywano ponad 8 tys.,
- w Nowej Wsi ponad 44 tys. sztuk indyka rzeźnego.
W próbkach pobranych w tych gospodarstwach stwierdzono obecność materiału genetycznego wirusa grypy ptaków (AIV) H5N1.
Wdrożono już procedury związane z likwidacją choroby - ptaki zostały zabite i wywiezione do utylizacji.
Oba gospodarstwa zlokalizowane są w tzw. obszarze zapowietrzonym, wyznaczonym w związku z wystąpieniem w lutym ognisk grypy ptaków na terenie gminy Iława. Pierwsze wykryto prawie miesiąc temu w Dziarnach. Łącznie w 10 gospodarstwach, w których stwierdzono obecność wirusa grypy ptaków, trzeba było zagazować ponad 224 tys. indyków i kaczek rzeźnych.
Ten rok jest bardzo trudny zarówno dla hodowców, jak i inspekcji weterynaryjnej w regionie. Mamy już stwierdzonych 10 ognisk; co prawda w lutym one zawsze występowały, ale nie w takim nasileniu jak teraz - powiedziała PAP zastępca wojewódzkiego lekarza weterynarii Dorota Daniluk.
W jej ocenie, tak duża liczba ognisk może mieć związek z tym, że na bardzo małym obszarze zlokalizowanych było wiele ferm. Wszystkie tegoroczne ogniska wystąpiły w gminie Iława w powiecie iławskim. Przez cały ubiegły rok w woj. warmińsko-mazurskim było sześć ognisk wysoce zjadliwej grypy ptaków.
Służby weterynaryjne apelują do hodowców drobiu o ostrożność i rygorystyczne przestrzeganie zasad bioasekuracji.