-Zrobimy wszystko, aby małymi krokami zbliżyć się do celu, jaki sobie obraliśmy, czyli do otwarcia muzeum regionalnego w naszym mieście- zapewnia burmistrz Kopaczewski. - Ważnym elementem tego przedsięwzięcia i jednym z pierwszych kroków jest utworzenie tzw. depozytu muzealnego. W największym skrócie chodzi o to, by zabytkowe przedmioty, odkrywane w mieście i jego okolicy przez archeologów oraz poszukiwaczy, trafiły do przyszłych zbiorów naszego muzeum, a nie wzbogacały inwentarze innych okolicznych placówek.
Burmistrz Iławy wystąpił do Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków z wnioskiem o utworzenie takiego depozytu i zgodę otrzymał.
- Depozyt muzealny to ważny i przede wszystkim realny krok na drodze do utworzenia instytucji muzealnej w Iławie, która z całą pewnością nie tylko wzbogaci kulturalny krajobraz naszego miasta, ale będzie ważnym partnerem w procesach rozwoju grodu nad Jeziorakiem - mówi Wiesław Skrobot Pełnomocnik Burmistrza ds. Przestrzeni Publicznej. Pierwsze zabytki do iławskiego muzeum już są. To artefakty pozyskane podczas prac archeologicznych prowadzonych w 2019 roku na prywatnej działce przy ul. P. Skargi.
Znaleziono wówczas wiele pozostałości wczesnego miasta z ok. roku 1305 m.in. a także huty żelaza, części fosy i wału ziemnego oraz częściowo zachowany bruk dawnych ulic z ok 1862 r. Odkryto ponadto pozostałości spalonych domostw, części ceramiki, naczynia (w tym dwa zachowane w całości), a także fragmenty murowanego budynku z okresu średniowiecza.
Przeszłość naszego miasta to dla wielu mieszkańców wciąż nieodkryta historia. Aby nie została zapomniana i przetrwała pokolenia, należy zadbać o jej właściwe miejsce w teraźniejszości - podsumowuje burmistrz. - Muzeum bowiem to nie tylko kapsuła czasu, przechowująca dla potomnych dziedzictwo minionych pokoleń, ale także możliwość odczytywania na nowo tego co było, aby lepiej to zrozumieć.