wykopaliska iława

i

Autor: UM Iława

Iławskie zabytki trafią do depozytu, a potem do muzeum

2020-09-10 13:03

Od ubiegłego roku prowadzone są działania na rzecz powstania w mieście Muzeum Regionalnego. Od początku swojej kadencji Burmistrz Iławy Dawid Kopaczewski z determinacją dąży do realizacji tego zadania.

-Zrobimy wszystko, aby małymi krokami zbliżyć się do celu, jaki sobie obraliśmy, czyli do otwarcia muzeum regionalnego w naszym mieście- zapewnia burmistrz Kopaczewski. - Ważnym elementem tego przedsięwzięcia i jednym z pierwszych kroków jest utworzenie tzw. depozytu muzealnego. W największym skrócie chodzi o to, by zabytkowe przedmioty, odkrywane w mieście i jego okolicy przez archeologów oraz poszukiwaczy, trafiły do przyszłych zbiorów naszego muzeum, a nie wzbogacały inwentarze innych okolicznych placówek.

Burmistrz Iławy wystąpił do Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków z wnioskiem o utworzenie takiego depozytu i zgodę otrzymał.

- Depozyt muzealny to ważny i przede wszystkim realny krok na drodze do utworzenia instytucji muzealnej w Iławie, która z całą pewnością nie tylko wzbogaci kulturalny krajobraz naszego miasta, ale będzie ważnym partnerem w procesach rozwoju grodu nad Jeziorakiem - mówi Wiesław Skrobot Pełnomocnik Burmistrza ds. Przestrzeni Publicznej. Pierwsze zabytki do iławskiego muzeum już są. To artefakty pozyskane podczas prac archeologicznych prowadzonych w 2019 roku na prywatnej działce przy ul. P. Skargi.

Znaleziono wówczas wiele pozostałości wczesnego miasta z ok. roku 1305 m.in. a także huty żelaza, części fosy i wału ziemnego oraz częściowo zachowany bruk dawnych ulic z ok 1862 r. Odkryto ponadto pozostałości spalonych domostw, części ceramiki, naczynia (w tym dwa zachowane w całości), a także fragmenty murowanego budynku z okresu średniowiecza.

Przeszłość naszego miasta to dla wielu mieszkańców wciąż nieodkryta historia. Aby nie została zapomniana i przetrwała pokolenia, należy zadbać o jej właściwe miejsce w teraźniejszości - podsumowuje burmistrz. - Muzeum bowiem to nie tylko kapsuła czasu, przechowująca dla potomnych dziedzictwo minionych pokoleń, ale także możliwość odczytywania na nowo tego co było, aby lepiej to zrozumieć.

Sonda
Reżyser Życia - oglądasz jego filmy?
M jak miłość. Michał przyzna, że z Joasią chodziło mu tylko o seks! Popełni największy błąd swojego życia