Dla 40 proc. pracowników praca zdalna wiąże się z większym zmęczeniem, a 37 proc. narzeka na zachwianą równowagę między życiem zawodowym a prywatnym – to niektóre wnioski z opublikowanego w czwartek raportu CBRE "Praca z domu czy z biura?".
Tymczasem zgodnie z projektem rządu przewiduje się modyfikację przepisów dotyczących wykonywania w urzędach administracji publicznej lub jednostkach organizacyjnych zadań o charakterze publicznym. Zadania te mają być realizowane w trybie pracy zdalnej, na zasadach określonych przepisami ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych z dnia 2 marca 2020 r.
Wyjątki to sytuacje, w których "realizacja określonych zadań jest niezbędna do zapewnienia pomocy obywatelom lub ze względu na przepisy prawa lub potrzeby urzędu lub jednostki, a ich realizacja nie jest możliwa w ramach pracy zdalnej".
Projektowane zmiany mają m.in. zapewnić zmniejszenie liczby kontaktów między pracownikami urzędów administracji publicznej i kontaktów "z interesariuszami zewnętrznymi".
e-urzędy po iławsku
Urząd Miasta Iława, Gminy Iława, Starostwa Powiatowego czy nawet Urząd Skarbowy już od jakiegoś czasu umożliwiają załatwienie spraw przez Internet, również w podległych im jednostkach. Niestety nadal wielu mieszkańców nie ma wyrobionych profili zaufanych, bez których nie da się podpisać i uwiarygodnić tym samym wysyłanego do urzędu pisma.
Urząd Miasta Iława
Cały czas poszerzamy zakres dostępnych do załatwienia spraw w iławskim Urzędzie Miasta, ale ten proces trwa i nie jest prosty - mówi Dawid Kopaczewski, burmistrz Iławy. - Czekamy na rozporządzenia. Na razie sytuacja wygląda tak, że nie wszystkie dokumenty możemy z urzędu wynosić, a nie są dostępne w chmurach. Systemy informatyczne bywają zawodne, na dodatek wielu mieszkańców po prostu idzie do urzędu i nie możemy ich odprawiać z kwitkiem. Oczywiście zastosujemy się do zarządzenia i postaramy większość pracowników skierować na pracę zdalną, ale będę starał się by w każdym wydziale, została na miejscu choć jedna osoba dyżurująca w urzędzie - mówi burmistrz Iławy
Tymczasem najnowszym udogodnieniem w iławskim ratuszu jest e-rejestracja wizyt, która ma przyspieszyć załatwianie spraw (pracownik wcześniej może się z nią zapoznać) i ograniczyć tłok i kolejki w urzędzie. Link do rejestracji wizyty. Wiele spraw można już załatwić poprzez rządowy portal e-obywatel.
Starostwo Powiatowe w Iławie
Na razie trudno nam sobie wyobrazić jak to będzie wyglądało, przeniesienie całej pracy w tryb zdalny, ponieważ nie ma rozporządzeń - mówi starosta Bartosz Bielawski. Nie mniej jednak, jeśli będzie taka konieczność, a w obliczu rosnącej fali zachorowań wszystko na to wskazuje, będziemy musieli się dostosować - mówi starosta.
System załatwiania spraw w e-starostwie - LINK
Urząd Gminy Iława
Większość spraw mogą przez Internet załatwić również mieszkańcy gminy wiejskiej Iława. Portal e-usług znajdziecie TUTAJ
Urząd Skarbowy Iława
Zbliża się czas rozliczeń, od 15 lutego wiele podmiotów i mieszkańców będzie chciało rozliczyć się z fiskusem. Na pierwszy ogień pójdą ryczałtowcy, potem kolejne grupy. Iławski Urząd Skarbowy już jakiś czas temu przeniósł rejestrację petentów oraz w zasadzie większość typów rozliczeń i związanych z nimi spraw do e-skarbówki.
Masz dla nas ciekawy temat lub wystrzałową nowinę? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy z Waszej okolicy!