Powiat Iławski od kilku tygodni zaangażowany jest w zabezpieczanie wszelkich możliwych środków ochrony osobistej jednostkom medycznym powiatu, ale nie tylko - piszą w oficjalnym komunikacie władze starostwa. - Dostarcza je także instytucjom i osobom, wszystkim tym, którzy mają bezpośredni kontakt ze społeczeństwem, np. sprzedawcom. W Zespole Szkół w Lubawie oraz w ZS im. Bohaterów Września 1939 Roku w Iławie produkowane są nadal przyłbice ochronne, które stanowią filar tej działalności. Pomoc oferują także prywatni przedsiębiorcy.
Środki ochrony osobistej w postaci przyłbic ochronnych trafiły już do: Niepublicznego Zakładu Opieki Długoterminowej pw. „Szpital św. Jerzego” w Lubawie (10 sztuk), do Spółdzielni Rolniczo-Handlowej Rolnik w Lubawie, która prowadzi piekarnie i sieć sklepów w gminie i mieście Lubawa (20 sztuk), Cukierni Szczepańscy z Lubawy (10 sztuk), PSS Społem Iława (35 sztuk) oraz Piekarni Grzegorza Niesiobędzkiego (10 sztuk).
Przypomnijmy, Zespół Szkół w Lubawie aktywnie uczestniczy w produkcji przyłbic ochronnych wykonywanych w technologii druku 3D. Wydruk pierwszych typów stelaży do przyłbic trwał około 2 godzin. Dzięki optymalizacji parametrów druku czas wytworzenia jednego stelaża uległ skróceniu do około godziny i dwudziestu minut. Materiał wykorzystywany do druku 3D pochodzi ze szkolnych zasobów. Wydrukowane stelaże przekazywane są do Starostwa Powiatowego w Iławie, które zajmuje się składaniem przyłbic i rozpowszechnianiem ich. Do produkcji dołączył się także Bartosz Osmański z Tylic. Przypomnijmy w ZS w Lubawie przyłbice produkuje nauczyciel Jędrzej Bojarski. Do tej pory udało się wydrukować 75 stelaży do przyłbic ochronnych.
Akcja wytwarzania przyłbic trwa także w Zespole Szkół im. Bohaterów Września 1939 Roku w Iławie, czym w szkole zajmuje się nauczyciel informatyki Rafał Zakrzewski. Przypomnijmy, uruchomione są trzy drukarki 3D, co pozwala na wytworzenie 10 przyłbic w ciągu jednego dnia.
Warto przypomnieć:
*** Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego w Iławie przekazało Domowi Pomocy Społecznej w Lubawie (Filia w Iławie – ul. Dąbrowskiego 15 B) oraz Domowi Pomocy Społecznej w Suszu, środki ochrony przed rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2. W sumie przekazanych zostało: 100 sztuk kombinezonów z włókniny MercatorMedical (rozmiar XL), 100 sztuk kombinezonów z tego samego włókna o rozmiarze XXL – 100 sztuk, płyn do dezynfekcji rąk Handsan – 20 litrów, płyn do dezynfekcji powierzchni Baktsan – 20 litrów, rękawice foliowe – 400 sztuk, rękawice winylowe MercatorMedical rozmiar M – 400 sztuk, rękawice nitrylowe rozmiar XL – 400 sztuk, przyłbice ochronne model EX2 – 8 sztuk oraz maseczki bawełniane – 200 sztuk.
*** Hurtownia Artykułów Biurowych i Papierniczych T Plus P Marzeny i Roberta Otrębów z Lubawy oraz Przedsiębiorstwo Usług Inwestycyjnych Andrzeja Dzieniszewskiego z Iławy zasiliło Powiatowy Szpital w Iławie w artykuły ochronne. Dla pracowników ratownictwa medycznego przygotowano 50 pakietów składających się z:przyłbicy, płynu dezynfekującego do rąk i z rękawiczek. Dodatkowo szpitalowi przekazano 8 opakowań gumowych rękawiczek, 20 kombinezonów w rozmiarze XL, mydła antybakteryjne, płyny dezynfekujące do rąk i do powierzchni.
*** Prezes Zarządu Spółki Amelo w Iławie, Tomasz Lorenz, przekazał Powiatowemu Szpitalowi im. Wł. Biegańskiego w Iławie 2000 sztuk certyfikowanych maseczek ochronnych. Maski przyjechały do Iławy prosto z Chin.
*** Michał Schlieske, właściciel firmy projektującej strony WWW (michal-s net) sfinansował i przesłał do starostwa 50 kompletnych przyłbic ochronnych wykonanych techniką 3D. Każda była zapakowana w osobny worek. Trafiły one do personelu medycznego powiatowego szpitala.
*** Szpital otrzymał także 100 sztuk certyfikowanych przyłbic ochronnych, które ufundował Piotr Lisicki, przedsiębiorca, właściciel firmy United Trade SC z Łomianek. Skontaktował się on tej w sprawie z radną powiatową Ewą Junkier, która przyłbice przekazała staroście.
*** Ochronne przyłbice i płyn do ich dezynfekcji przekazał szpitalowi przedsiębiorca z Iławy, Marcin Fornahl.