plaża iława

i

Autor: WOPR Iława

Iławskie plaże już świecą pustkami. Iławski WOPR o sezonie letnim

2020-09-03 18:16

Ratownicy wodni zeszli z iławskich plaż ale nie kończą całkiem pracy na Jezioraku. Teraz, choć nie w pełnym składzie, to nadal będą w gotowości by pomóc wodniakom na najdłuższym, polskim jeziorze. Po sezonie, standardowo podnosić będą kwalifikacje i umiejętności.

- Na plażach dziś deszczowo… i pusto. 30 sierpnia zakończyliśmy zabezpieczanie iławskich kąpielisk.Dzięki wieloletniemu zaufaniu ze strony Iławskie Centrum Sportu, Turystyki i Rekreacji, przez 66 wakacyjnych dni ratownicy z oddziału WOPR w Iławie czuwali nad bezpieczeństwem plażowiczów. Interwencji było sporo: począwszy od „typowych” zdarzeń plażowych, takich jak podtopienia, zranienia, urazy, przez poszukiwania zaginionych na kąpieliskach małoletnich plażowiczów, aż po zdarzenia wymagające interwencji policji wobec nietrzeźwych agresorów, uporczywie łamiących regulaminy i zagrażających bezpieczeństwu plażowiczów oraz osoby dokonującej czynów lubieżnych na oczach wypoczywających. Na podkreślenie zasługuje jednak fakt, że na iławskich kąpieliskach nie wydarzył się żaden wypadek, który doprowadziłby do śmierci lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu użytkownika kąpieliska. To sprawia, że naszym ratownikom należą się słowa uznania! Dzięki za waszą pracę, koleżanki i koledzy ratownicy!- czytamy na fanpage'u iławskiego WOPR-u.

WOPR Iława-zdj

i

Autor: WOPR Iława/Starostwo Iława

Sezon szczegółowo podsumowuje zarząd oddziału WOPR w Iławie i Maciej Nierzwicki oraz Rafał Polański.:

Ten sezon był inny niż wszystkie: podobnie jak każdego człowieka, nas również nie ominęły trudności związane z COVID. Gotowość do działań, osiągnęliśmy nieco później niż zwykle – 01.05. Miały na to wpływ przełożone konkursy ofert  w samorządach, ale także zwykłe, techniczne trudności dotyczące zakazu zgromadzeń: brak możliwości zebrania się w bazie, to brak możliwości przygotowania łodzi do sezonu. Etapami, krok po kroku udało nam się jednak osiągnąć zadany cel.

Maj i czerwiec, to zwyczajowo najbardziej pracowite miesiące w ciągu roku: mnóstwo dużych imprez organizowanych nad wodą przez samorządy, które wymagają naszej obecności, liczne imprezy komercyjne, organizowane przez prywatne firmy dla przybywających gości, a także aktywny czas w szkołach i przedszkolach, gdzie zwyczajowo odbywały się pogadanki dla dzieci i młodzieży. To wszystko w roku 2020 zniknęło – zamknięte szkoły, odwołane imprezy, a także zakaz przemieszczania się, sprawiły że maj minął bardzo spokojnie: brak imprez na wodzie = brak interwencji. Spodziewaliśmy się jednak, że wraz z poluzowaniem rządowych obostrzeń, wzrośnie zainteresowanie turystów indywidualnych wypoczynkiem nad Jeziorakiem. Tak też się stało! W czerwcu występowały pierwsze zdarzenia, które wymagały interwencji ratowników WOPR: awarie jednostek, nagłe zachorowania, urazy. Dodatkowo, przygotowaliśmy kilka filmików dydaktycznych które zostały udostępnione uczniom i nauczycielom szkół. Lipiec i sierpień to czas, gdy pracy jest już sporo. Iławski oddział WOPR we współpracy z ICSTiR (Iławskim Centrum Sportu Turystyki i Rekreacji) zapewnia kadry ratownicze na iławskich kąpieliskach. Oprócz tego  na zlecenie samorządów pozostajemy w gotowości do niesienia pomocy wszystkim potrzebującym pomocy na Jezioraku. Mamy dwie bazy wypłynięć: w Iławie, przy ul. Sienkiewicza, z 4 jednostkami ratowniczymi oraz 2 łodzie ratownicze w Ekomarinie w Zalewie, na których pracuje drużyna WOPR w Zalewie patrolując i niosąc pomoc na jez. Ewingi, a także w północnej części Jezioraka.

Działamy na coraz bardziej wysłużonym sprzęcie. Nasz najstarszy silnik ma 20 lat i coraz trudniej prawidłowo go eksploatować. Nasze samorządy aktywnie wspierają działania na rzecz ratownictwa wodnego! Nieoceniony wkład ma również Powiat iławski – w tym roku zakupione zostały komplety odzieży ochronnej (polary i sztormiaki), które są niezwykle użyteczne przy zimnej, deszczowej aurze, w jakiej często przychodzi nam pracować. Dzięki staraniom Stowarzyszenia Wspierania Ratownictwa Wodnego w Iławie, nasz oddział WOPR otrzymał  nowoczesną, doskonale wyposażoną torbę medyczną R-1.

W powiecie iławskim nadal przebywa wielu turystów: są wśród nich doświadczeni żeglarze i motorowodniacy ale także liczni „nowicjusze” – przybywa użytkowników „łodzi bez patentów”, którzy nie mają wystarczającej wiedzy na temat obowiązujących w ruchu wodnym przepisów. Staramy się edukować wypoczywających na jednostkach pływających w zakresie podstaw bezpiecznej żeglugi.

Ten sezon jest zdecydowanie spokojniejszy, choć zdarzały się interwencje naprawdę poważne: tonięcia i podtopienia, ciężkie zachorowania, rozległe urazy, wybuch instalacji gazowej na łodzi, pożar jednostki pływającej, wyciek paliwa, zaginięcia, próby samobójcze.

Ogólna liczba interwencji (na dzień 18.08.) przedstawia się następująco: miało miejsce 51 interwencji na wodzie w których poszkodowane zostały 52 osoby. 51 osób wymagało udzielenia kwalifikowanej pierwszej pomocy. Stan 5 osób był na tyle poważny, że konieczne okazało się wezwanie Zespołu Ratownictwa Medycznego.

Dziewięciokrotnie wypływaliśmy do fałszywych alarmów, odbyliśmy łącznie 75 patroli motorowodnych na wodach powiatu iławskiego. Jak do tej pory, w Jezioraku nie doszło do żadnego wypadku śmiertelnego (co na tle wysokich wskaźników utonięć w Polsce napawa optymizmem).

WOPR Iława-zdj2

i

Autor: WOPR Iława/Starostwo Iława

Wiele zdarzeń ma miejsce na wyspach, w zatokach i innych miejscach trudno dostępnych z lądu, gdzie to właśnie my docieramy jako pierwsi. Działamy ochotniczo, społecznie, w czasie wolnym od pracy i innych obowiązków. W ostatnich dniach kilkukrotnie byliśmy podrywani do alarmów późną nocą. Po tych interwencjach, które kończyli się nad ranem, każdy z nas udawał się do swojej pracy zawodowej (niewyspany, zmęczony).

Stale podnosimy apele o organizowanie zawodowych dyżurów ratowniczych – zespół pozostający w gotowości do wyjazdu, mógłby nieść pomoc o wiele szybciej, co z pewnością przełożyłoby się na skuteczność prowadzonych działań ratowniczych.

Słowa podziękowania należą się wreszcie wszystkim naszym członkom: za ofiarną i bezinteresowną ciężką, wytrwałą pracę. Za setki godzin spędzane na szkoleniach, treningach i manewrach. Za trud utrzymywania w czystości i sprawności sprzętu ratowniczego i bazy. Za niegasnący entuzjazm i chęci do ciągłego rozwoju i podnoszenia swoich kwalifikacji, zdobywania nowych uprawnień.

W latach 2019-20 r. przeszkoliliśmy kilkanaścioro młodszych ratowników, którzy dołączyli do naszej organizacji. Kolejne kursy podnoszące kwalifikacje trwają. Aby zostać członkiem WOPR wystarczy ukończony 12 rok życia i umiejętność pływania w stopniu podstawowym. Zainteresowanych odsyłam na nasza stronę internetową www.ilawskiewopr.pl i profil www.facebook.com/ilawskiewopr .

Do 30.08. trwały dyżury na plażach, natomiast we wrześniu odbędzie się kilka imprez samorządowych i komercyjnych. Sezon tradycyjnie zakończymy w połowie października! Oby do tego czasu liczba naszych interwencji nie wzrosła!

Przypominamy numery alarmowe nad wodą: 984; 601 100 100. Wodny Zespół Ratownictwa Medycznego: 999

Pływasz jak ryba w wodzie? Sprawdź, czy zdałbyś egzamin na ratownika wodnego! [QUIZ]

Pytanie 1 z 16
Skacząc do nieznanej wody, wybierasz skok
Brutalna interwencja policji w autobusie. Nie chciał wysiąść z hulajnogą