Marzec i kwiecień, to miesiące nie dające spać leśniczym, głównie przez suszę i szczególnie niebezpieczne warunki, które sprzyjają pożarom.
Nie ma jeszcze nowej roślinności, śnieg odsłania suche liście i trawy, które w połączeniu ze śmieciami tworzą mieszankę wybuchową jeśli chodzi o warunki do powstawania pożarów. Dlatego właśnie leśnicy rozpoczęli intensywne patrole zarówno z wież obserwacyjnych, z samolotów, jak i na ziemi.
- W nadleśnictwie Iława dysponujemy jedną wieżą przeciwpożarową, która zasięgiem nakłada się z sąsiednimi. Obecni w nich obserwatorzy są w stanie z dużą dokładnością wykryć ewentualne źródło ognia - mówi Przemysław Pierunek, rzecznik Nadleśnictwa Iława. Dodatkowo pełnimy dyżury nawet w niedziele i święta. Mamy pod opieką bardzo duży obszar, bo 20 tysięcy hektarów lasu, na dodatek na tym terenie w 60 procentach dominuje łatwopalna sosna, więc ryzyko pożaru jest spore.
Do dyspozycji leśników są też w gotowości dwa samoloty na całe województwo. Jeden patrolowy, drugi gaśniczy.
Śmieci nie pomagają
Wiosna niestety, to nie tylko czas gdy zamiast przebiśniegów, pierwsze pojawiają się śmieci.
Dodatkowo, to okres porządków między innymi na działkach. Z tego powodu więcej odpadów zwożonych jest do lasu. W marcu na zlecenie leśników, było już organizowane sprzątanie, w kwietni też ma się takie odbyć.
Do walki z zaśmiecającymi stają nie tylko leśnicy, ale też foto-pułapki, choć iławski rzecznik nie chciał zdradzić ile ich jest rozmieszczonych i gdzie, by nie psuć przygotowanych "zasadzek". Za zaśmiecających czekają też wyższe kary (nawet 5 tysięcy złotych) oraz obowiązek posprzątania.
Kiedy i gdzie na biwak do lasu?
Od czerwca w nadleśnictwach na terenie całego kraju będą przygotowywane miejsca do legalnego rozbicia biwaku w lesie, tak zwane miejsca do Bushcraft-u. Na razie jednak w Nadleśnictwie Iława są rozważane różne lokalizacje. Gdy tylko zostaną potwierdzone, na pewno poinformujemy gdzie i na jakich warunkach będą dostępne.