Pomysł na przedsięwzięcie wyszedł od funkcjonariuszy więzienia, ale do pomocy nikogo z osadzonych nie trzeba było namawiać. Chętnych nie brakowało. Uruchomiono więc stanowiska szycia maseczek. W ten sposób udaje się więźniom dziennie wyprodukować około 200 sztuk maseczek ochronnych.
- Osadzeni robią to w ramach zatrudnienia, zajęć resocjalizacyjnych lub zajęć własnych - informuje Magdalena Socha, rzecznik iławskiego Zakładu Karnego. - Do szpitala w Iławie przekazaliśmy już pierwsze partie. 3 kwietnia otrzymali pierwsze 220 maseczek ochronnych. Zapewniliśmy o naszej gotowości do wsparcia misji lekarzy, która jest nam bliska. To pierwsza, ale nie ostatnia transza tego rodzaju pomocy. Nie pytaj, co twój kraj może zrobić dla ciebie, zapytaj, co ty możesz zrobić dla swojego kraju - te słowa wypowiedziane przed laty przez Johna F. Kennedy'ego przyświecają temu co robimy - dodaje rzecznik.
Zakład Karny w Iławie to jednostka typu zamkniętego dla mężczyzn odbywających karę po raz pierwszy oraz typu zamkniętego dla młodocianych.