Tytuły Honorowych Obywateli Miasta Iławy otrzymali przedstawiciele miast partnerskich Iławy tj.
- była burmistrz gminy Tholen Ger van de Velde-de Wilde,
- były sekretarz gminy Tholen Simon Nieuwkoop
- sekretarz miasta Herborn Jörg Kring.
Tytuł nadawany jest osobom, niebędącymi mieszkańcami miasta, którzy w sposób szczególny przyczynili się do kreowania wizerunku Iławy na zewnątrz, w kraju i poza jego granicami.
Tytuł Zasłużonego dla Miasta radni przyznali
- pośmiertnie Karolowi Jacuńskiemu prezesowi okręgowego koła Polskiego Związku Byłych Więźniów Politycznych Hitlerowskich Więzień i Obozów Koncentracyjnych
- Zbigniewowi Rychlikowi – wieloletniemu samorządowcowi Iławy.
- Niestety panująca pandemia pokrzyżowała zdecydowaną większość planów miejskich uroczystości - mówi burmistrz Iławy Dawid Kopaczewski. - W obecnej sytuacji przewodniczący rady wraz z burmistrzem zdecydowali, aby osobiście wręczyć dwa wyróżnienia podczas sesji w dn. 30 listopada, na ręce członka rodziny pana Karola Jacuńskiego oraz panu Zbigniewowi Rychlikowi. Natomiast w związku z zaistniałą sytuacją uhonorowani przedstawiciele miast partnerskich muszą poczekać na uroczyste przekazanie statuetek Honorowych Obywateli Miasta Iławy. O fakcie otrzymania tytułu zostali już poinformowani listami gratulacyjnymi.
Honorowi Obywatele Miasta Iławy w 2020 roku - sylwetki nowych wyróżnionych
Ger van de Velde-de Wilde
Jest obywatelką Królestwa Niderlandów, mieszka w miejscowości Tholen i jako burmistrz gminy Tholen do Iławy po raz pierwszy przyjechała w 2015 roku. W ciągu pięciu lat kadencji pani Ger van de Velde-de Wilde stosunki Iławy i Tholen znacznie się zacieśniły, a współpraca nabrała bardziej bezpośredniego charakteru, angażując do niej nie tylko władze samorządowe czy środowiska lokalnych stowarzyszeń, ale także młodzież i uczniów szkół. Dzięki wstawiennictwu i dobrej woli pani burmistrz udało się w ramach uroczystości jubileuszowych zaplanować działania angażujące młodzież ze szkoły Calvijn z Tholen oraz Szkoły Podstawowej nr 3 w Iławie. Każdorazowo z ogromnym zaangażowaniem uczestniczyła w spotkaniach partnerskich. Osobiście towarzyszyła delegacjom z Iławy podczas wizyt, inicjowała spotkania młodzieży, a dzięki jej wsparciu zrealizowano wiele polsko-holenderskich inicjatyw.
Simon Nieuwkoop
Jest obywatelem Królestwa Niderlandów, mieszka w miejscowości Tholen, w gminie Tholen, w prowincji Zelandia. Od 1999 r. do końca maja 2020 r. pełnił funkcję sekretarza gminy. Simon Nieuwkoop do Iławy po raz pierwszy przyjechał w październiku 2001 roku. Wówczas z jego inicjatywy rozpoczęła się realizacja programu dotyczącego współpracy komunalnej z krajami przystępującymi do Unii Europejskiej. Był także pomysłodawcą Międzynarodowych Konferencji Sekretarzy Miast Partnerskich – Tholen, Herborn i Gargżdai, których celem było doskonalenie funkcjonowania urzędów i wprowadzanie innowacyjnych rozwiązań. Wciąż bardzo aktywnie działa w Stowarzyszeniu Tholen-Iława i koordynuje działania w zakresie współpracy obu gmin w dziedzinie opieki społecznej, wymianie kulturowej, imprez sportowych, ekologii czy wymianie samorządowej. Dzięki niemu nawiązała się współpraca między holenderskim i polskim Czerwonym Krzyżem w zakresie doskonalenia metod udzielania pierwszej pomoc, a dzięki jego częstym wizytom i nawiązaniu wielu znajomości informacja o Iławie była szeroko rozpowszechniana również wśród mieszkańców gminy Tholen. Poprzez to Iława stała się również ważnym celem podróży mieszkańców i lokalnych przedsiębiorców.
Jörg Kring
Obecnie obejmuje funkcję sekretarza miasta Herborn partnerskiego miasta Iławy w Niemczech. Funkcję tę objął 1 kwietnia 1992 roku. W zacieśnianie partnerstwa Iławy i Herborn roku angażuje się od samego początku. Zawsze był obecny przy wizytach partnerskich czy spotkaniach roboczych i planów współpracy. Brał udział m.in. w spotkaniach z młodzieżą w iławskim liceum, z lokalnymi stowarzyszeniami, przedsiębiorcami oraz we wszystkich wydarzeniach o istotnym znaczeniu dla relacji polsko-niemieckich. W kontaktach między Iławą i Herborn dał się poznać jako osoba otwarta, godna zaufania i żywo zainteresowana zacieśnianiem polsko-niemieckich relacji. Iławę oraz okolice Warmii i Mazur odwiedza także prywatnie z rodziną, gdzie aktywnie spędza czas wolny.
Zasłużeni dla Miasta Iławy w 2020 roku
Karol Jacuński
Dał się poznać w mieście jako społecznik i osoba zaangażowana w pracę na rzecz kombatantów regionu, w szczególności Iławy. Był wieloletnim Prezesem Okręgowego Koła Polskiego Związku Byłych Więźniów Politycznych Hitlerowskich Więzień i Obozów Koncentracyjnych w Olsztynie z siedzibą Koła w Iławie, aktywnie działał w Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych, pracował nad integracją środowiska kombatantów, skupieniem ich w stowarzyszeniu, przyczyniał się do utrwalania pamięci o bohaterach II Wojny Światowej. Jako uczestnik niezliczonych spotkań z dziećmi i młodzieżą popularyzował historię, integrując mieszkańców, co w mieście budującym swoją polską tożsamość, miało fundamentalne znaczenie, szczególnie w kontekście społeczno – historycznym. Karol Jacuński zaangażował się w stworzenie warunków do spotkań kombatantów, zajmował się gromadzeniem pamiątek i dokumentów utrwalających zasługi mieszkańców Iławy dla odzyskania niepodległości. Niejednokrotnie występował w interesie środowiska kombatantów, upominając się o należny im szacunek i pamięć, reprezentował i dbał o ich sytuację, pozyskując środki na wsparcie tego środowiska. Jako były więzień obozu w Lebrechtsdorf był bardzo mocno zaangażowany w podtrzymywanie pamięci o czasach wojny, dbał o pielęgnowanie tradycji narodowych, wiernie służył prawdzie o okrucieństwach II Wojny Światowej. Nie ustawał w zabieganiu o uhonorowanie osób wspierających środowiska kombatanckie. Mimo wieku nie zwalniał tempa i swojej aktywności, praca iławskich organizacji kombatanckich, dzięki jego staraniom, była uznawana za wzorcową i sławiła dobre imię miasta.
Zbigniew Rychlik
Samorządowiec, nauczyciel, żeglarz, działacz społeczny. Związany jest z Iławą od lat sześćdziesiątych XX wieku. Jest absolwentem Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego w Iławie. Przez wiele lat zaangażowany w prace lokalnego samorządu. Był członkiem Zarządu Miasta Iławy (1994-1998), przewodniczącym Komisji Rewizyjnej (1998-2002), wiceprzewodniczącym Rady Miejskiej (2002-2006) i Przewodniczącym Rady Miejskiej (2006-2010). Z jego inicjatywy Rada Miejska w Iławie przyjęła Kodeks Etyki Radnego. Jest pomysłodawcą nazwy tramwaju wodnego "Ilavia". Uczestniczył też w projektowaniu flagi Iławy. Brał czynny udział w pracach związanych z nawiązywaniem i rozwijaniem partnerstwa z miastami Gargżdai, Herborn i Tholen. Inicjator nadawania "Złotego Herbu Iławy". Przez wiele lat umiejętnie wspierał różne inicjatywy samorządowe oraz inicjatywy mieszkańców Iławy. Zbigniew Rychlik był i jest człowiekiem oddanym pracy na rzecz lokalnej społeczności. Brał i wciąż bierze udział w różnych akcjach charytatywnych na rzecz osób potrzebujących pomocy i osób niepełnosprawnych. Od wielu lat zaangażowany jest w działalność Towarzystwa Przyjaciół Dzieci w Iławie. Związany z iławskim środowiskiem żeglarskim opracował Dekalog Etyki Żeglarskiej. Jest też autorem inicjatyw skierowanych do żeglarzy i wędkarzy. Odznaczony Błękitnym Krzyżem WOPR.