Przez ponad rok eksperci we współpracy z przedstawicielami Urzędu Miasta i z udziałem mieszkańców będą pracować nad oceną podatności miasta na zagrożenia klimatyczne i poszukiwać rozwiązań służących przystosowaniu Iławy do nieuniknionych skutków zmian klimatu.
- Wzrost intensywności i częstotliwości ekstremalnych zjawisk pogodowych, takich jak nawalne deszcze, fale upałów, susze, silny wiatr, to główne negatywne skutki globalnego ocieplenia klimatu, które obserwujemy lokalnie - mówi Dawid Kopaczewski, burmistrz Iławy. - Wiemy, że utrudniają funkcjonowanie miasta, przyczyniają się do strat materialnych i negatywnie wpływają na zdrowie ludzi i ekosystemy miejskie. Jak te zjawiska pogodowe zmieniały się w ostatnich 30 latach oraz jak będą się zmieniać przez następne dekady dowiemy się z wyników analizy zjawisk klimatycznych, które przygotuje Instytut Ochrony Środowiska – Państwowy Instytut Badawczy.
Analiza zjawisk klimatycznych w Iławie, to pierwszy etap diagnozy miasta. W kolejnych etapach dowiemy się, jak bardzo miasto jest podatne na różne zjawiska klimatyczne oraz poznamy obszary w Iławie, dla których te zjawiska klimatyczne niosą największe ryzyko. Na podstawie diagnozy, określone zostaną priorytety, a następnie wybrane zostaną działania adaptacyjne. Działania te będą obejmowały między innymi kosztowne inwestycje w infrastrukturę techniczną i zieloną.
– Adaptacja do zmian klimatu jest jednym z kluczowych elementów polityki Unii Europejskiej. W nowej perspektywie finansowej UE po 2021 roku planowane jest finansowanie działań przystosowujących miasta do zmian klimatu. Miejski Plan Adaptacji już obecnie jest wymagany w konkursach na finasowania przedsięwzięć ze środków UE i krajowych Programów Priorytetowych NFOŚiGW. W świetle możliwości korzystania z wielu źródeł finansowania polityki miejskiej, Plan ten jest niezbędny – wyjaśnia Dawid Kopaczewski, Burmistrz Iławy.
Nie sposób przygotować się na wszelkie ekstremalne zjawiska klimatyczne poprzez odpowiednio bezpieczną infrastrukturę techniczną. Równie ważna jest gotowość mieszkańców do angażowania się w działania na rzecz miasta, ich współudział w podejmowaniu decyzji czy też poziom świadomości społecznej grup lokalnych.
– Bardzo zależy nam, aby Miejski Pan Adaptacji był opracowany we współpracy z mieszkańcami i organizacjami społecznymi - kontynuuje burmistrz. - Planujemy konsultacje społeczne, w których będziemy informować o efektach prac ekspertów, ale także prosić mieszkańców o wyrażanie opinii i składanie wniosków i uwag. Już teraz serdecznie zapraszam do wzięcia udziału w spotkaniach konsultacyjnych.
Plan Adaptacji jest realizowany w ramach projektu "Poprawa systemu gospodarowania wodami opadowymi na terenie miasta Iławy”.