Będzie to już drugie spotkanie miłośników Iławy przy tej ulicy. Poprzednie odbyło się 11 marca 2016 roku, w ramach pierwszej edycji "Historii jednej ulicy". Był to wówczas siedemnasta wyprawa z cyklu, który już wtedy cieszył się dużą popularnością wśród mieszkańców Iławy.
Spacer po ulicy Kościelnej z 2017 roku skoncentrował się na historii średniowiecznej Iławy. Ale i tym razem nie zabraknie opowieści z czasów lokacji miasta, tym bardziej, że częścią niedzielnej wyprawy będzie wizyta w najstarszym miejskim zabytku – gotyckim kościele pw. Przemienienia Pańskiego. Uczestnicy spaceru będą mieli też okazję zobaczyć budynek starej plebanii, po raz pierwszy po kompleksowej modernizacji, która rozpoczęła się w 2022 roku.
Nie zabraknie też współczesnych historii. Uczestnicy wyprawy usłyszą o zabójstwie Karla Freyburgera, którego imieniem po 1933 roku nazwano dzisiejszą ulicę Niepodległości i o sklepie Otto Estnera, wydawcy "Dt. Eylauer Zeitung" i właścicielu popularnego sklepu z pamiątkami.
Niedzielne spotkanie rozpocznie się o godzinie 15:00. Miejscem spotkania jest murek "Stare Miasto". Organizatorzy przewidują, że spotkanie przy ulicy Kościelnej potrwa około 1 godziny.
Informacje o terminach kolejnych spacerów będą publikowane na stronach Internetowego Muzeum Iławy – www.ilawasprzedlat.pl oraz na fan-page’u muzeum pod adresem facebook.com/ilawasprzedlat i w grupie skupiającej miłośników miasta pod adresem facebook.com/groups/14200ilawa.
Wiadomo, że oprócz kończącego cykl spaceru po ulicy Niepodległości, w marcu odbędzie się dodatkowa "Historia jednej ulicy". To efekt licytacji, która została przeprowadzona w ramach 32. finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Cel marcowej "Historii jednej ulicy" wskaże zwycięzca licytacji. Za dodatkowy spacer po Iławie zaoferował aż 860 złotych!
Za organizacją pieszych spacerów po Iławie, które odbywają się pod szyldem Internetowego Muzeum Iławy – www.ilawasprzedlat.pl, stoją radni miejscy i miłośnicy Iławy Michał Młotek i Dariusz Paczkowski.