Starostami dożynek byli: Małgorzata Strzelec z Tynwałdu i Łukasz Łukaszewski z Szeplerzyzny.
Gminne Święto Plonów rozpoczęło się od polowej mszy świętej, po której zostały poświęcone wieńce dożynkowe. Gości powitał Wójt Gminy Iława Krzysztof Harmaciński. Włodarz gminy w swoim przemówieniu podziękował rolnikom za ich trud i pracę. Następnie przyszedł czas na wręczanie odznaczeń i statuetek.
Na wniosek wójta Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi przyznał odznaki honorowe „Zasłużony dla Rolnictwa” następującym rolnikom: Stanisławowi Szymczakowi, Józefowi Karbowskiemu, Janowi Gietka, Katarzynie Łukaszewskiej, Tomaszowi Ewertowskiemu, Romanowi Żołubakowi, Rafałowi Klonowskiemu, Mirosławowi Kontowskiemu oraz Kamilowi Jurkiewiczowi.
Statuetkę „Za wybitne osiągnięcia w produkcji rolniczej” otrzymali: Katarzyna i Łukasz Łukaszewscy, Anna i Jarosław Malinowscy, Edyta i Andrzej Lendzion, Beata i Dariusz Augustyniak, Dorota i Andrzej Koziccy, Joanna i Władysław Bieńkowscy, Agnieszka i Mirosław Niedziałkowscy, Justyna i Mirosław Łaszkiewicz, Sylwia i Mariusz Guzowscy, Elżbieta i Maciej Gula, Marta i Bartłomiej Kraszewscy, Alicja i Janusz Kądziela, Ewelina i Łukasz Pańczak, Małgorzata i Tomasz Strzelec, Romualda i Mirosław Kontowscy, Barbara i Leszek Pankowscy, Marta i Janusz Koziccy, Anna i Wiesław Mendik, Katarzyna i Andrzej Wiśniewscy, Aleksandra i Artur Sepetowscy, Renata i Jan Getka oraz Justyna i Kamil Jurkiewicz.
Statuetki „Za zasługi w Rozwoju Rolnictwa Gminnego” otrzymali: Grzegorz Kierozalski – Dyrektor OT w Olsztynie Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, Romuald Tański - Prezes Warmińsko-Mazurskiej Izby Rolniczej, Zbigniew Rudnicki - Kierownik Powiatowego Zespołu Doradztwa Rolniczego w Iławie oraz Natalia Kaniuka – Prezes Gminnej Spółdzielni „Samopomoc Chłopska” w Iławie.
Ponadto statuetkę za zasługi w propagowaniu edukacji ekologicznej w Gminie Iława otrzymały sołectwa Siemiany i Szałkowo.
Najładniejszy Wieniec i Najładniejsza Posesja
Podczas Gminnego święta Rolniczego odbyły się również konkursy na „Najładniejszy wieniec dożynkowy” i na „Najładniejszą posesję sołectwa Radomek”. Do konkursu „wieńcowego” zgłosiło się 18 sołectw. Wszystkie zaprezentowane wieńce były bardzo piękne i komisja miała nie lada wyzwanie przy wybraniu tych najpiękniejszych.
- I miejsce zajęło sołectwo Ząbrowo (wieniec nr 17),
- II miejsce przypadło sołectwu Laseczno (wieniec nr 6),
- III miejsce powędrowało do sołectwa Skarszewo (wieniec nr 11).
- Przyznano również wyróżnienie dla sołectwa Tynwałd (wieniec nr 15) oraz sołectwa Radomek (wieniec nr 8).
Do konkursu na „Najładniejszą posesję sołectwa Radomek” zgłosiło się sześciu uczestników.
- I miejsce zajęli państwo Bożena i Andrzej Dominiczakowie,
- II miejsce przypadło ex aequo państwu: Agnieszce i Rafałowi Prusakowskim oraz Ilonie i Jackowi Ziębom,
- III miejscem musieli się zadowolić państwo Ewa i Tomasz Mazurewicz.
- Przyznano również wyróżnienia: dla państwa Marzeny i Krzysztofa Bendelewskim oraz Mileny i Waldemara Wojenkowskich.
Uczestnicy obu konkursu otrzymali okolicznościowe dyplomy i atrakcyjne nagrody.
Sobotnia uroczystość była również okazją do podziękowania paniom z Kół Gospodyń Wiejskich za ich pomoc w organizację dożynek. Z tej okazji wójt Harmaciński wręczył im okolicznościowe dyplomy za zaangażowanie w organizację oraz kultywowanie polskich tradycji kulinarnych. Okazałą nagrodę w postaci okazałego głośnika wraz z zestawem mikrofonów otrzymało sołectwo Radomek w podziękowaniu za organizację rolniczego święta.
Po części oficjalnej przyszedł czas na występy artystyczne. Na scenie zaprezentowały się zespoły działające przy Gminnym Ośrodku Kultury: „Dzieci Ziemi Iławskiej” oraz „Morawa”. Następnie na scenie zaprezentowały się zespoły: „Sweet Blues”, „Step by Step” oraz „Nadmiar”.
Organizatorami Dożynek Gminnych byli: Gmina Iława, Sołtys i Rada Sołecka sołectwa Radomek, KGW Radomek i GOK Laseczno.
Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w swojej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: ilawa@eska.pl