Warto pamiętać, że ten kto umyślnie narusza zakazy obowiązujące w parkach krajobrazowych i rezerwatach przyrody, podlega karze aresztu albo grzywny na podstawie ustawy o ochronie przyrody.Dla miłośników łodzi motorowych i skuterów wodnych oznacza to, że nie wszędzie mogą relaksować się na wodzie przy warkocie silnika. Właśnie wspomniany warkot silnika jest jedną z głównych przyczyn wprowadzonych zakazów, gdyż dla jednych oznacza on dobrą zabawę, ale innym uniemożliwia na przykład spokojny odpoczynek w ciszy. Zbyt duże fale wytwarzane na zbiornikach wodnych to także zagrożenie dla wodnej fauny i flory. Między innymi dlatego na terenie parku krajobrazowego można pływać jedynie łodziami z napędem elektrycznym.
Jeziora objęte tzw. „strefą ciszy” to m. in.: Witoszewskie, Płaskie, Rucewo Małe, Rucewo Wielkie, Gaudy, Czerwica, Januszewskie, Kawki, Łabędzie, Zdryńskie, Głębokie, Urowiec, Plajtek Duży, Plajtek Mały, Jasne, Luba, Kociołek Duży, Perkun, Piotrowskie Małe, Piotrowskie Duże, Osa, Gardzień, Stęgwica, Twaruszek.
- Mapa z dokładnym oznaczeniem przebiegu granic parku znajduje się na stronie Geoserwis - mapy prowadzonej przez Generalną Dyrekcję Ochrony Środowiska - informuje Mateusz Szauer, dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska i Rolnictwa Starostwa Powiatowego w Iławie.
Zakaz nie dotyczy natomiast szlaków żeglownych, co oznacza, że nie obowiązuje na szlaku Kanału Elbląskiego, jeziorach Jeziorak i Jeziorak Mały oraz kanale Dobrzyckim. W przypadku rezerwatów przyrody zakaz zakłócania ciszy oraz używania łodzi motorowych i innego sprzętu motorowego, uprawiania sportów wodnych i motorowych, pływania i żeglowania, wynika z art. 15 ust. 1 pkt. 20 i 21 ustawy o ochronie przyrody. W powiecie iławskim rezerwatami przyrody objęte są jeziora: Karaś, Jasne, Luba, Czerwica, Gaudy oraz rzeka Drwęca.
Jak najbardziej zrozumiałe jest, że wielu posiadaczy motorówek, czy skuterów chce w sezonie letnim wykorzystać swój sprzęt. Należy to jednak robić z rozwagą oraz tylko i wyłącznie w miejscach nieobjętych zakazami. Niestety, coraz częściej zdarza się, że poruszające się z dużą prędkością jednostki pływające stanowią potencjalne zagrożenie dla odpoczywających, kąpiących się i korzystających ze sprzętu wodnego dla celów rekreacyjnych. Tego typu brawurowe zachowania zakłócają prawo pozostałych osób do spokojnego i bezpiecznego korzystania z wód, stwarzając często potencjalne zagrożenie dla zdrowia i życia.
- Dlatego jeżeli osoby poruszające się łódką lub skuterem łamią obowiązujące zakazy, stwarzają niebezpieczeństwo dla innych jednostek pływających lub osób kąpiących się w jeziorze, wówczas należy zawiadomić policję.Strażnicy Społecznej Straży Rybackiej działającej na terenie powiatu iławskiego, przy okazji patrolowania akwenów, także będą zgłaszali policji tego typu incydenty. Apeluję o rozwagę jednocześnie życząc wszystkim udanego sezonu żeglarskiego - dodaje Mateusz Szauer.
Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: [email protected]