gąsior ostróda

i

Autor: Muzeum Ostróda

Gąsior nową atrakcją w ostródzkim muzeum

2020-07-01 14:40

Na dziecińcu ostródzkiego zamku stanęło narzędzie tortur. Bedzie atrakcją turystyczną. Pierwsi odwiedzający już je przetestowali.

Gąsior to dawne narzędzie kary za drobne występki, powszechnie mylony jest z dybami.

- Wszyscy zainteresowani będą mogli robić sobie zdjęcia - piszą ostródzcy muzealnicy, -  Wszystko działa jak trzeba, konstrukcja został przetestowana już przez pierwszego turystę. Nasz gąsior został zbudowany przez lokalnego fana historii, który postanowił dać drugie życie kilku starym deskom.

Gąsior – Składał się z dwóch słupków i dwóch desek zamykanych pomiędzy nimi. W deskach wycięte były otwory na ręce i szyję. Człowieka zamykano w gąsiorze na godzinę lub dłużej „w takiej postawie jakby chodził po ziemi na czworakach”. Kara gąsiora nie sprawiała wielkich cierpień fizycznych i działała głównie psychologicznie (publiczny wstyd). W razie recydywy bywała wzmacniana przez dodanie „cięgi postronkowej” (chłosty sznurem). Gąsiory znajdowały się przy domach wójtów, sołtysów, na rynkach miejskich i dziedzińcach dworskich. Wynalazek ten najprawdopodobniej sprowadzono z Niemiec, gdzie miał też taką samą nazwę (Gänserich).

gąsior ostróda

i

Autor: Muzeum Ostróda

Jesteś prawdziwym kociarzem? Sprawdź, ile wiesz o kotach! [QUIZ]

Pytanie 1 z 18
Według jednej z legend kot ocalił Mahometa przed:
Jesteś prawdziwym kociarzem? Sprawdź, ile wiesz o kotach! [QUIZ]
Pijackie manewry kierowcy w Olsztynie