ZA DRZWIAMI KOMENDY POLICJI

Dzieci z Iławy przespacerowały się przez wydziały komendy policji

2024-07-19 10:09

Jak wysłać do laboratorium drzwi, na których są odciski palców, których nie było widać gołym okiem? Co na miejscu wypadku robi policjant ruchu drogowego i dlaczego ma białą czapkę? Po co policjantom w teczce słoiki do ogórków ? Oto kilka z wielu pytań, na które odpowiedź mogły uzyskać dzieci podczas „Spaceru przez wydziały iławskiej policji”.

„Już w przedszkolu chciałem być policjantem” - tak mówi wiele osób, kiedy ubiera granatowy mundur, żeby strzec prawa i dbać o bezpieczeństwo w swoim mieście. Dlatego iławscy funkcjonariusze także w wakacje spotykają się z dziećmi, że przybliżyć jak wygląda praca w policji i zachęcić do niej. We wtorek (16.07.2024 r.) pomiędzy rysowanie w 3D a plażowaniem uczestnicy półkolonii w MathRiders Iława mogli zapoznać się z pracą policjantów z poszczególnych wydziałów iławskiej jednostki. Dzieci podczas spaceru przez wszystkie wydziały iławskiej policji mogły zapoznać się m. in:. ze strukturą Komendy Powiatowej Policji w Iławie. Mundurowi omówili uczestnikom spotkania, czemu policjanci z wydziału prewencji ubierają się w „PZ-ta” kiedy idą na mecz, po co patrolowi wodnemu pływak czy dmuchana piłka. Uczestnicy spotkania dowiedzieli się, że policjanci podczas zimy patrolują również stoki narciarskie, dbając o bezpieczeństwo osób tam wypoczywających.

Musisz mieć odblaski!

Asp. szt. Joanna Kwiatkowska, zaczynając omówienie, czym zajmuje się ruch drogow,y przypomniała o podstawowych zasadach bezpieczeństwa na drodze oraz chodniku. Dlaczego tak ważne są odblaski i czemu czapka, rękawiczki oraz pas policjanta ruchu drogowego jest biały a innych policjantów niebieska.   

Policjantka opowiedziała co policjanci robią kiedy przyjeżdżają na miejsce kradzieży z włamaniem oraz  jak funkcjonariusze wykrywają sprawców przestępstwa. Dodali, dlaczego w teczce technika kryminalistyki są słoiki i folia aluminiowa, którą mama używa w kuchni oraz jak za pomocą magicznego proszku pojawiają się odciski palców, których nie widzimy „gołym okiem”. Policjantka opowiedziała jak wysłać do laboratorium drzwi, na których sprawca zostawił odciski palców.  Dzieci dowiedziały się co to są ślady osmologiczne, traseologiczne czy mechanoskopijne. Asp. szt. Joanna Kwiatkowska omówiła także czemu oględziny wykonywane na miejscu zdarzenia są tak ważne dla prowadzonego postępowania dotyczącego wypadku drogowego czy kradzieży z włamaniem.

Wszystkie z propozycji miały interaktywny, przystępny charakter. Dominowało podejście "zaangażuj mnie, a zrozumiem". Dlatego dzieci mogły wszystko dotknąć, obejrzeć, przymierzyć. Policjantka opowiedziała również wszystkim chętnym, jakie warunki trzeba spełnić, by zostać policjantem oraz  jak przebiega proces rekrutacyjny do służby. Wskazując też,  jakie należy mieć predyspozycje i czego należy się spodziewać się wykonując ten zawód.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w swojej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: ilawa@eska.pl

Doda przeżywa prawdziwy dramat. Jej piesek ciężko zachorował. Tak musi go ratować

Quiz. Kto to powiedział? Nie pomyl greckiego filozofa z polskim politykiem. Będzie 10/10?

Pytanie 1 z 10
Kto powiedział, że "nie opłaca się być uczciwym, ale warto"?