W związku z dynamiczną sytuacją pandemiczną, rząd zdecydował o wprowadzeniu nauki zdalnej w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych w okresie od 20 grudnia do 9 stycznia. Ograniczenie pracy stacjonarnej nie obejmuje przedszkoli, oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych i innych form wychowania przedszkolnego. W tym czasie rodzice i opiekunowie mogą skorzystać z dodatkowego zasiłku opiekuńczego. Przysługuje on osobom, które opiekują się dzieckiem: do lat 8, do lat 16 z orzeczeniem o niepełnosprawności, do lat 18 z orzeczeniem o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności lub osobą do 24 lat z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego.
Co ważne, zasiłek opiekuńczy przysługuje, jeśli nie ma drugiego rodzica czy współmałżonka, który może w tym czasie zapewnić opiekę dziecku lub osobie niepełnosprawnej. Dodatkowego zasiłku opiekuńczego nie wlicza się do limitu 60 dni zasiłku opiekuńczego w roku kalendarzowym, przyznawanego na tzw. zasadach ogólnych.
Co należy zrobić, by otrzymać dodatkowy zasiłek opiekuńczy?
Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przyznawany jest w wysokości 80 proc. wynagrodzenia. Wypłaca się go za każdy dzień, w którym sprawowana jest opieka, również za dni ustawowo wolne od pracy.
By otrzymać dodatkowe pieniądze, należy dopilnować jednej ważnej formalności, bez której dopełnienia świadczenia nie otrzymamy. Chodzi o oświadczenie rodzica, które należy przesłać pracodawcy. Rodzic będący przedsiębiorcą składa dokument w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych.
Wzór oświadczenia można pobrać na stronie internetowej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej.
Polecany artykuł: