syrena alarmowa

i

Autor: pixabay zdjecie ilustracyjne

systemy alarmowania ludności

Dlaczego wyją syreny 1 września? Czy trzeba reagować? Komunikaty władz Iławy i Starostwa

2024-08-30 15:08

Dlaczego wyją syreny alarmowe 1 września? Co się dzieje? Czy trzeba reagować? Odpowiedzi na to pytanie może szukać w niedzielę wielu mieszkańców Iławy. Uspokajamy jednak, że nie ma powodów do obaw. Komunikat w tej sprawie został opublikowany na stronie urzędu miasta.

Dlaczego wyją syreny w niedzielę 1 września?

Dlaczego wyją syreny alarmowe w niedzielę 1 września? Dźwięk syren u wielu osób może budzić niepokój. Wycie syren może oznaczać m.in., że w danym miejscu wybuchł pożar, czy też ogłoszono zagrożenie powodziowe. Syreny są uruchamiane również w ramach sprawdzenia sprawności urządzeń systemu wykrywania i alarmowania. Tym razem jednak syreny alarmowe będą elementem obchodów upamiętniających wybuch II wojny światowej.

Uprzejmie informuję, że dnia 1 września 2024 roku o godzinie 12.00 w ramach treningu Wojewódzkiego Systemu Wykrywania i Alarmowania (zgodnie z Zarządzeniem numer 245 z dnia 23 lipca 2024 roku Wojewody Warmińsko-Mazurskiego) oraz w związku z upamiętnieniem 85 rocznicy wybuchu II Wojny Światowej na terenie naszego miasta nadany zostanie ciągły sygnał akustyczny trwający jedną minutę za pomocą miejskich syren alarmowych. – informuje w komunikacie Dawid Kopaczewski, burmistrz Miasta Iława.

85. rocznica wybuchu II wojny światowej - obchody w Iławie

Dźwięk syren alarmowych w Iławie będzie można usłyszeć o godzinie 12.00.

Syreny z kolei mają zakończyć obchody 1 września organizowane przez Samorząd Powiatu Iławskiego. Program 85. rocznicy wybuchu II Wojny Światowej 1 września 2024 r., rozpocznie się o godz. 11.00, na cmentarzu przy ul. Wyszyńskiego w Iławie.

Program uroczystości:

11:00 – rozpoczęcie uroczystości i wprowadzenie Pocztów Sztandarowych na Cmentarz Komunalny w Iławie (ul. Wyszyńskiego)

11:10 – Hymn Państwowy

11:15 – powitanie zaproszonych gości przez Starostę Powiatu Iławskiego

11:20 – rys historyczny

11:30 – Apel Pamięci Oręża Polskiego

11:40 – uczczenie minutą ciszy ofiar II Wojny Światowej oraz złożenie kwiatów pod Pomnikiem Nieznanego Żołnierza

11:55 – zakończenie uroczystości

13:00 – Msza Św. w Kościele pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Iławie (ul. Kard. Stefana Wyszyńskiego 2)

Przypominamy

Wybuch II wojny światowej to jedno z najważniejszych wydarzeń w historii Polski. Wojska niemieckie rozpoczęły działania zbrojne przeciw Polsce bez wypowiedzenia wojny 1 września 1939 roku o godzinie 4.35 nad ranem od zbombardowania Wielunia. Kilkanaście minut później nastąpił ostrzał polskiego wybrzeża z pancernika Schleswig-Holstein.

Rozwiąż QUIZ z frazeologizmów! Tylko ekspert zdobędzie 10/10
Pytanie 1 z 10
Być w złym humorze, obrażonym, czyli: