Chrabąszcze majowe opanowały lasy w warmińsko-mazurskim. Wprowadzono zakaz wstępu

i

Autor: pixabay.com, Wikimedia Commons: Tik, CC-BY-SA-3.0,2.5,2.0,1.0

wiadomości

Chrabąszcze majowe opanowały lasy w warmińsko-mazurskim. Wprowadzono zakaz wstępu

2024-05-14 11:25

Chrabąszcze majowe co roku dają się we znaki w wielu regionach Polski. Problem nie ominął także województwa warmińsko-mazurskiego. By ograniczyć występowanie szkodnika, Nadleśnictwo Susz postanowiło wykonać opryski chemiczne. W tym czasie w lasach obowiązywać będzie zakaz wstępu. Szczegóły poniżej.

Chrabąszcze majowe opanowały lasy w warmińsko-mazurskim. Wprowadzono zakaz wstępu

Okresowy zakaz wstępu do lasu, wydany przez Nadleśnictwo Susz, będzie obowiązywał na terenie leśnictwa Zieleń w terminie od 14 do 28 maja. – W związku z lokalną gradacją chrabąszcza majowego w drzewostanach dębowych Nadleśnictwo Susz informuje, że w dniu 14 maja 2024 roku planowane są zabiegi agrolotnicze z zastosowaniem środka biologicznego MOSPILAN 20SP w celu ograniczenia występowania ww. szkodnika. Opryski będą wykonywane na terenie leśnictwa Zieleń, gmina Susz. W dniach od 14 do 28 maja 2024 roku na terenach objętych zabiegiem obowiązuje zakaz wstępu do lasu – czytamy w komunikacie opublikowanym na stronie Nadleśnictwa Susz.

Dlaczego chrabąszcze majowe są uznawane za szkodniki?

Chrabąszcze majowe, duże owady z brązowymi pokrywami, można zaobserwować w maju oraz czerwcu. Loty odbywają wieczorami, za dnia przebywają natomiast na drzewach liściastych. Są leśnymi szkodnikami, które lubią podjadać liście drzew, najchętniej dębów. – Jeszcze bardziej szkodliwe są larwy chrabąszczy, zwane pędrakami. Wylęgają się z jaj, składanych przez samicę pod ziemią.Żyją zakopane w ziemi nawet 5 lat, podgryzając korzonki młodych drzewek, przez co osłabiają je i często powodują ich zamieranie. Są szczególnie niebezpiecznie dla szkółek leśnych - miejsc, w których hoduje się sadzonki drzew wykorzystywane przy tworzeniu nowego lasu. Walcząc z tak negatywnymi skutkami działalności chrabąszcza majowego, leśnicy są czasami zmuszeni do stosowania środków chemicznych – informują Lasy Państwowe.

Na szczęście owady te nie są niebezpieczne dla ludzi. Jednak kontakt z nimi nie należy do najprzyjemniejszych. Chrabąszcze mogą bowiem wplątywać się we włosy czy wydawać nieprzyjemne dźwięki.

Leży w pobliżu centrum Olsztyna i wygląda bajecznie wiosną. Zobacz piękny rezerwat Mszar [ZDJĘCIA]

Za pamiątkowe zdjęcia zapłacili 1000 złotych. Turyści przekroczyli granicę z Rosją
Źródło: Chrabąszcze majowe opanowały lasy w warmińsko-mazurskim. Wprowadzono zakaz wstępu