Za nami rekordowo ciepły luty. Jak podaje Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej Państwowego Instytutu Badawczego mijający miesiąc był najcieplejszy od ponad 100 lat, a średnia temperatura była aż o 5,9 stopni Celsjusza wyższa od normy. Nie pozostało to oczywiście bez odpowiedzi ze świata flory i fauny. Wyleciały już pierwsze motyle i pszczoły, na obrzeżach Iławy od kilku tygodni niosą się klangory żurawi, a płazy wybudzone z zimowego snu powoli ruszają na wiosenne migracje do miejsc rozrodu.
Z tej okazji inicjatorzy powstałego pod koniec roku użytku ekologicznego - Stowarzyszenie Dzika Iława i Stowarzyszenie Dolina Iławki we współpracy z Wydziałem Utrzymania Mienia Komunalnego w Iławie ruszyli z akcją promocyjną “Żabiego Uroczyska”.
Na przystankach autobusowych w całym mieście pojawiły się plakaty ukazujące sylwetki mieszkańców użytku. Jest to między innymi kumak nizinny, nasz najmniejszy krajowy płaz, a także trzciniak zwyczajny, bóbr europejski, łoś euroazjatycki, czerwończyk nieparek, czy bączek.
Zwierzakom towarzyszą zabawne hasła nawiązujące do nazw własnych postaci lub do ich biologii.
Nie są to jednak jedyni mieszkańcy tego terenu. Żabie Uroczysko, to bowiem obszar ponad 12 ha chronionych prawem błękitno-zielonych terenów, których serce - płytkie mokradła z trzcinowymi szuwarami - stanowi siedlisko wielu krajowych gatunków płazów, ptaków czy owadów - podkreśla Magdalena Rudnicka z Dzikiej Iławy.
Użytek ekologiczny znajduje się na końcu osiedla Żołnierzy Wyklętych i graniczy od wschodu z Jeziorem Iławskim. Dokładną lokalizację można ściągnąć skanując kod QR umieszczony na plakatach.
Niedługo w granicach “Żabiego Uroczyska” pojawią się również tablice informujące o obszarze chronionym, a w kwietniu będzie można się już spodziewać godowych chórów rozochoconych samców kumaka, których nostalgiczne “kum, kum”, brzmi niczym haust powietrza wdmuchiwany wprost do szklanej butelki.
Jeśli jesteście świadkami ciekawego wydarzenia w Waszej okolicy, piszcie do nas i ślijcie zdjęcia na ilawa@eska.pl!