Bitwa o Lubawę

i

Autor: Mateusz Szauer

REKREACJA

Bitwa pod Lubawą. Na rowerach ruszyli na Fijewo

2023-07-18 9:01

Pogoda nie oszczędziła uczestników wyprawy rowerowej na Fijewską Górkę, ale humory dopisywały. Nie zdarza się bowiem często wybić swoją własną monetę czy posłuchać o 760-leciu bitwy pod Lubawą. A w kronikach niemieckich zwana jest największą klęska chrześcijan w walce z poganami.

W czwartek, 13 lipca, Lubawskie Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych zainaugurowało tegoroczny cykl wycieczek oraz spotkań związanych z kulturą i historią Lubawy i Ziemi Lubawskiej, realizowany w ramach zadania publicznego ponownie dofinansowanego przez samorząd powiatu iławskiego.

Mimo kapryśnej pogody edukacyjna wycieczka rowerowa „760-LECIE BITWY POD LUBAWĄ” przyciągnęła niemal 90 uczestników, w tym wiele rodzin z dziećmi, chętnych do aktywnego spędzenia czasu i zgłębiania lokalnej historii. Każdy na starcie przy Banku Spółdzielczym w Lubawie otrzymał broszurkę informacyjną i po krótkim powitaniu peleton ruszył w kierunku Fijewa.

Prusowie kontra Krzyżacy

Nieopodal tzw. „Fijewskiej Górki” ekipa rowerzystów zatrzymała się, by posłuchać o historii bitwy pod Lubawą z 1263 r., którą Prusowie pod wodzą legendarnego Herkusa Monte stoczyli z oddziałami krzyżackimi pomiędzy wsią Fijewo a wzniesieniem Fiugajki.

Klęska Krzyżaków przybrała ogromne rozmiary, poległ cały oddział, w tym aż czterdziestu wysokich rangą braci zakonnych z mistrzem krajowym na czele. Prelekcja Marcina Deki zaciekawiła uczestników, którzy z uwagą słuchali wygłoszonego wykładu. Tu na rowerzystów czekała również wyjątkowa niespodzianka - każdy mógł sobie wybić pamiątkową monetę ze średniowiecznym herbem Lubawy, a to za sprawą Marcina Hipka Raszkowskiego, założyciela Bractwa Rycerskiego Zamku Lubawa.

Nie wszystkie macewy zdewastowano

Następnie uczestnicy ruszyli w kierunku samego szczytu „Fijewskiej Górki”, gdzie przedzierając się dzielnie przez zarośla odnaleźli granitowe macewy (nagrobki), jakie ocalały na zdewastowanym, zapomnianym cmentarzu żydowskim, o którym opowiedział Mateusz Szauer. Warto pamiętać, że znajdujące się tam macewy są jednymi z najstarszych w tym rejonie Polski.Dzielnych rowerzystów, którzy mimo padającego deszczu wytrwali do samego końca wyprawy, pożegnano konkursem z nagrodami oraz słodkim poczęstunkiem, zapraszając na kolejne spotkanie.

Wielkie podziękowania organizatorzy kierują do służb mundurowych. Po raz pierwszy w trasę wyruszył rowerowy patrol policji, a konkretnie sam komendant Komisariatu Policji w Lubawie Roman Gancarz, który bez wahania przyjął zaproszenie. Tradycyjnie od kilku lat uczestników wycieczek wspiera także Ochotnicza Straż Pożarna w Lubawie, zapewniając obsługę medyczną .

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: [email protected]

Zwłoki były zakopane 6 metrów pod ziemią. Do akcji ruszyli „łowcy cieni”

QUIZ: Zabytki Białegostoku. Ile z nich rozpoznasz tylko po fragmencie?

Pytanie 1 z 20
Na początek coś prostego. Co znajduje się na zdjęciu?
Na początek coś prostego. Co znajduje się na zdjęciu?