Biały szkwał na Jezioraku. Pracowita majówka iławskiego WOPR-u [ZDJĘCIA]

2021-05-04 11:42

Majówka nie zapowiadała się obiecująco ale aż takich zmian pogodowych nikt się nie spodziewał. Na Jezioraku wystąpił tzw. biały szkwał. Ratownicy iławskiego WOPR ratowali żeglarzy. Na dodatek szkwał był dosłownie biały, bo z opadami śniegu!

Biały szkwał – nagły i porywisty wiatr, rodzaj szkwału. Według Słownika Meteorologicznego Amerykańskiego Towarzystwa Meteorologicznego nazwa "biały szkwał" (ang. "white squall") jest związana z faktem, że chmury burzowe, normalnie obserwowane na niebie przed przyjściem silnego wiatru, nie są obserwowane w wypadku białego szkwału. Szkwał przychodzi z jasnego nieba i jest dla obserwatora nagły. Jedyną zapowiedzią są zawieszone w powietrzu krople wody i załamujące się fale widoczne jako biaława zawiesina - tyle o tym zjawisku mówi Wikipedia.

W rzeczywistości zjawisko pogodowe wygląda jeszcze straszniej i jest śmiertelnie niebezpieczne. Najtragiczniejszy w skutkach był biały szkwał na Mazurach w 2007 roku.

Iławski WOPR na wodzie

Ratownicy opisali przebieg zdarzeń na Jezioraku w niedzielę 2 maja 2021. O godzinie 17:50 ratownicy otrzymali zgłoszenie z numeru 601 100 100, o awarii silnika w jachcie żaglowym. Przez silny wiatr i bardzo trudne warunki, załoga miała problem z dopłynięciem do bezpiecznego miejsca, nie potrafiła również dokładnie określić swojego położenia. Z Iławy wysłano jednostkę N-101 z ratownikami na pokładzie.

Aplikacja „Ratunek” z której korzystali poszkodowani, wskazała miejsce, z którego dokonano zgłoszenia. W miejscu zdarzenia nie zastano jednak nikogo. Po krótkich poszukiwaniach okazało się, że załoga uporała się z awarią i płynęła w stronę brzegu. Ratownicy odeskortowali łódź do Siemian i wrócili do bazy w Iławie.

Kolejne zgłoszenie z okolic Siemian, które nadali dwaj żeglarze o godz. 19:00, brzmiało bardzo podobnie: awaria silnika łodzi przy silnym wietrze oraz wysokie fale zniosły jednostkę w brzeg uniemożliwiając dalszą żeglugę. Działania WOPR w miejscu zdarzenia (na wschód od ośrodka „Promyczek”), polegały na wydobyciu jednostki z miejsca niebezpiecznego i odholowaniu jej do najbliższego portu w Siemianach. Powrót z działań nastąpił o godz. 20:30 w ekstremalnych warunkach pogodowych (śnieżyca, niebezpieczne podmuchy wiatru i falowanie).

Sezon przed nami - WOPR apeluje

Apelujemy do wszelkich wodniaków o sprawdzanie prognoz pogody przed i w trakcie każdego rejsu. Jest to podstawowa zasada bezpiecznej żeglugi. Gdy meteogramy wskazują na załamanie pogody, zaplanujmy krótszy rejs, spłyńmy wcześniej do portu, uwzględnijmy przystanek na przeczekanie niebezpiecznej sytuacji w odpowiednim miejscu.

W przypadku wzywania służb ratunkowych, utrzymujmy kontakt telefoniczny z ratownikami, informujmy o zmieniającej się sytuacji i naszej lokalizacji – ułatwi to szybsze dotarcie w miejsce zdarzenia.

Iławskie WOPR jest już w gotowości do niesienia pomocy na Jezioraku. Numery ratunkowe, to: 601 100 100, 984 lub 112.

Tak wyglądały nasze łodzi po zakończonych działaniach:

QUIZ. Poniedziałkowy test z wiedzy ogólnej. Dajemy "okejkę" już od 6/10!

Pytanie 1 z 10
Zmarły w niedzielę Bronisław Cieślak był w swoim czasie parlamentarzystą. Jaką partię reprezentował?
Te hity rozgrzeją Was w maju!