festyn

i

Autor: arch. organizatora

Rozrywka

Baw się bezpiecznie w Iławie. Zapraszamy na festyn

2023-06-20 14:43

Pierwsza sobota wakacji, tj. 24 czerwca, będzie niespodzianką dla mieszkańców Powiatu Iławskiego. Tego dnia zapraszamy na coroczny Festyn Edukacyjny BEZPIECZNY POWIAT.

W inicjatywę, jak co roku, aktywnie włączają się służby mundurowe. Poza stałymi uczestnikami, takimi jak Policja, Straż Pożarna, Służba Więzienna, Nadleśnictwo Iława, WOPR Iława, PCK Iława, pojawią się w sporym składzie żołnierze 42 Batalionu Lekkiej Piechoty z Morąga, którzy zaprezentują całe spektrum tematów związanych z Wojskami Obrony Terytorialnej (rekrutacja, pokazy sprzętu, quady), ponadto żołnierze ugotują dla wszystkich gości Festynu prawdziwą, wojskowa grochówkę!  Obecna będzie także po raz pierwszy Straż Ochrony Kolei (SOK Iława) oraz  Związek Harcerstwa Polskiego (ZHP).

Festyn w Iławie. Bezpieczeństwo zdrowotne

Bezpieczeństwo ma jednak jeszcze szerszy wymiar, co chcielibyśmy zasygnalizować gościom tegorocznego Festynu. Otóż pojawią się także służby zajmujące się na co dzień bezpieczeństwem naszego zdrowia. Swoje stoisko będzie miał Powiatowy Szpital im. Władysława Biegańskiego w Iławie, Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Iławie. Gościem specjalnym Festynu będzie natomiast Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Olsztynie, który przybliży mieszkańcom temat transplantacji, który jest mało znany a niezmiernie ważny, bo jak wiadomo transplantacje (przeszczep narządu, tkanki lub komórek z jednego ciała do innego)  ratują ludzkie życie. Wystarczy wspomnieć, że zgodnie ze stanem na dzień 2 maja 2023 r. – w latach 2009 – 2023 aż 1 437 mieszkańcom Warmii i Mazur przeszczepiono narząd, w trakcie 1 654 zabiegów [Źródło: oddział NFZ Olsztyn].

Zwariowane rowery, energorowery i symulatory!

Poza stoiskami służb, które będą uczyły i bawiły jednocześnie, nie zabraknie corocznych lubianych atrakcji, które także spełniają kryteria nauki poprzez zabawę. Mowa o tradycyjnym Mobilnym Miasteczku Ruchu Drogowego, które wzbogacone będzie o zwariowane rowery m.in. monocykl, bicykl, torqway. Do dyspozycji będą także Energorowery, zasilające tor wyścigowy (slot car). Jak to działa? Zajmujesz miejsce za kierownicą energoroweru. Przygotowujesz się do jazdy. Ustawiasz siodełko, kierownicę i właściwe przerzutki w rowerze. Ostatnie chwile i rozpocznie się wyścig. Samochody wyścigowe typu slot car są już na linii startu. W oddali na monitorze rozpoczyna się odliczanie. Na liście startowej obok Twojego są jeszcze 3 inne energorowery. Twoi przeciwnicy muszą pojechać na maksimum swoich możliwości. Do pokonania pętla slot car o długości 15 m. Modelowi w skali 1:32 pojedzie tak szybko jak szybko będzie kręcił się Twój energorower. Autko na zakrętach może wypaść. Dlatego warto używać hamulca i zwalniać koło energoroweru. Przebieg rywalizacji jest stale monitorowany a wyniki wyświetlane są na TV LCD. Podczas tegorocznego Festynu nie mogło zabraknąć także chętnie odwiedzanych stanowisk z symulatorami dachowania i zderzeń. W tym roku pod okiem instruktorów z Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Olsztynie będzie można zmierzyć się z symulowaną drogową rzeczywistością, przekonać się, jak niebezpiecznie robi się przy minimalnej wręcz prędkości podczas zderzenia.

Koncert Powiatowej Młodzieżowej Orkiestry Dętej

Kolejną niespodzianką będzie minikoncert Powiatowej Młodzieżowej Orkiestry Dętej przy Zespole Szkół im. Bohaterów Września 1939 roku w Iławie. Tradycyjnie Warsztat Terapii Zajęciowej w Iławie przygotuje stoisko z rękodziełem, watą cukrową i popcornem ! Ponadto do dyspozycji gości będzie Fotobudka, dmuchany zamek – zjeżdżalnia dla najmłodszych!

A tak zachęca do udziału w Festynie Starosta Powiatu Iławskiego Bartosz Bielawski:

Szanowni Państwo, Mam zaszczyt zaprosić Mieszkańców Powiatu Iławskiego do udziału w cyklicznym wydarzeniu, pn. Festyn Edukacyjny „Bezpieczny Powiat”, organizowanym przez Samorząd Powiatu Iławskiego. Przedsięwzięcie dotyczy szeroko pojętego bezpieczeństwa, które jest jednym z priorytetowych zadań realizowanych przez Powiat Iławski. Bezpieczeństwo zdrowotne, profilaktyka uzależnień, przeciwdziałanie przestępczości, znajomość przepisów ruchu drogowego, zasady zachowania na wodzie, w lesie i na drodze, w sytuacji wszelkich zagrożeń, umiejętność udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej –  to tylko kilka z tematów zbliżającego się  Festynu. Nauka poprzez zabawę i  relaks – taka jest jego idea. Jest on skierowany do wszystkich mieszkańców Powiatu Iławskiego oraz gości –  dzieci, młodzieży, dorosłych – rodziców i opiekunów. Serdecznie zapraszam!

ATRAKCJE FESTYNU:

  • – Miasteczko Ruchu Drogowego, zwariowane rowery, energorowery;
  • – Symulator dachowania i zderzeń;
  • – Quizy i konkursy z nagrodami, pokazy sprzętu na stanowiskach służb mundurowych i ratowniczych;
  • – Prezentacja sprzętu wojskowego 42 Batalionu Lekkiej Piechoty w Morągu;
  • – Strefa gastronomiczna: pyszna grochówka wojskowa!
  • – Strefa dla najmłodszych: dmuchany zamek;
  • – Wata cukrowa i popcorn (Warsztat Terapii Zajęciowej w Iławie)
  • – Fotobudka
  • – Minikoncert Powiatowej Młodzieżowej Orkiestry Dętej przy Zespole Szkół im. Bohaterów Września 1939 roku w Iławie

WSZYSTKIE ATRAKCJE BEZPŁATNE !

Szok we Wrocławiu. Rosomak zmiażdżył osobówkę

Quiz z podstawowej wiedzy. Dasz radę?

Pytanie 1 z 10
Które polskie województwo ma największą powierzchnię?