Od 30 maja możemy korzystać z siłowni na świeżym powietrzu, placów zabaw, a także z małej infrastruktury leśnej. Od 6 czerwca z kolei mogą być otwierane w określonych warunkach sanitarnych:
- kina, teatry, opery, balet,
- baseny, siłownie, kluby fitness, sale zabaw i parki rozrywki
- sauny, solaria, salony masażu i tatuażu.
Niestety miłośnikom pluskania się w wodzie iławskiej pływalni przyjdzie poczekań nieco dłużej, to przez coroczny przestój technologiczny iławskiej Energetyki Cieplnej i brak ciepłej wody w prawie całym mieście. Z ciepłej wody, by ograniczyć koszty podgrzewania korzysta również iławski basen.
- Basen otworzymy dopiero 27 czerwca. Prawdopodobnie do 26 czerwca w Iławie nie będzie ciepłej wody, jeśli otworzylibyśmy teraz, za kilka dni znów byśmy musieli obiekt zamykać i przelewać niepotrzebnie hektolitry wody - mówi Radosław Serafin, kierownik pływalni w Iławie. - Wykorzystamy dodatkowy czas na przygotowanie obiektu do otwarcia, bo nadal wiele rzeczy nie jest jasnych.
Na jakich zasadach będzie można korzystać z basenu?
- Są to bardzo rygorystyczne obostrzenia, ale spróbujemy im sprostać - mówi Serafin. Przede wszystkim na każdą godzinę będziemy mogli wpuścić połowę możliwego obłożenia. Iławski basen może pomieścić 110 osób w godzinie, jednocześnie więc będziemy mogli wpuścić około 55 osób. Drugie obostrzenie dotyczy torów pływackich, tu maksymalnie 4 osoby na torze. Co do jaccuzi, to nadal roważamy, bo nie ma jasnych wytycznych, prawdopodobnie też będą to 4 osoby na raz. Również nie ma wytycznych co do basenów rekreacyjnych, więc zakładamy nieco większą ilość osób w jednym czasie. Będzie otwarta zjeżdżalnia, natomiast nadal nie wiemy co z saunami.
Zajęcia dla stowarzyszeń pod znakiem zapytania
W związku z tym, że basen zostanie otwarty po zakończeniu roku szkolnego, odpadają z grafiku grupy szkolne. Niestety zajęcia stowarzyszeń też stoją pod znakiem zapytania.
- Jeśli byśmy wpuścili po dwie takie grupy na basen, to zostaje około 15 miejsc dla pozostałych ludzi lub nie będzie ich w ogóle. Ze względów bezpieczeństwa również obsługa grup zorganizowanych nie będzie możliwa, bo odradzane są skupiska osób, gdzie zwiększamy ryzyko zarażenia. Nie da się za bardzo prowadzić zajęć w grupie, nie tworząc skupisk ludzi.
Koronawirus, a woda w basenie
Pojawia się wiele pytań co do ogólnego bezpieczeństwa korzystania z basenu. Czy możemy się zarazić wirusem przez wodę?
- Chlor w wodzie basenowej w zasadzie zabija wszystko, więc sama woda to najbezpieczniejsze miejsce na basenie. Ryzyko zarażenia istnieje poza nią i w skupiskach ludzi. Mimo odkażania pomieszczeń ogólnodostępnych, nigdy nie wiemy czy nie mamy styczności z osobą chorą w przebieralni, saunie czy pod prysznicami. Tu należy przestrzegać dużych odstępów i stosować się do wywieszonych w obiekcie wskazówek - mówi kierownik pływalni.
Basen w tym roku może na siebie nie zarobić
- Początek roku zapowiadał się wręcz rewelacyjnie, w porównaniu do minionych lat notowaliśmy rekordowe zainteresowanie obiektem. Niestety zamknięcie obiektu, nie ma co ukrywać, na pewno przyniesie zamknięcie roku na minusie. Mimo zamkniętego budynku i tak koszty ponosiliśmy, czy zarobimy po otwarciu pływalni, by chociaż zarobić na jej utrzymanie? Czas pokaże, oby straty były jak najmniejsze.