Radosław serafin basen iława

i

Autor: WR Iławski basen i kierownik pływalni Radosław Serafin

Baseny już odmrożone, ale iławski zamknięty dłużej. Posłuchaj dlaczego [AUDIO]

2020-06-08 14:20

Od 6 czerwca odmrożone zostały kina, teatry, opery, balet, baseny, siłownie, kluby fitness, sale zabaw i parki rozrywki. Niestety iławska pływalnia będzie otwarta dopiero pod koniec czerwca. Sprawdzamy dlaczego i na jakich warunkach będzie można z niego korzystać.

Od 30 maja możemy korzystać z siłowni na świeżym powietrzu, placów zabaw, a także z małej infrastruktury leśnej. Od 6 czerwca z kolei mogą być otwierane w określonych warunkach sanitarnych:

  • kina, teatry, opery, balet,
  • baseny, siłownie, kluby fitness, sale zabaw i parki rozrywki
  • sauny, solaria, salony masażu i tatuażu.

Niestety miłośnikom pluskania się w wodzie iławskiej pływalni przyjdzie poczekań nieco dłużej, to przez coroczny przestój technologiczny iławskiej Energetyki Cieplnej i brak ciepłej wody w prawie całym mieście. Z ciepłej wody, by ograniczyć koszty podgrzewania korzysta również iławski basen.

- Basen otworzymy dopiero 27 czerwca. Prawdopodobnie do 26 czerwca w Iławie nie będzie ciepłej wody, jeśli otworzylibyśmy teraz, za kilka dni znów byśmy musieli obiekt zamykać i przelewać niepotrzebnie hektolitry wody - mówi Radosław Serafin, kierownik pływalni w Iławie. - Wykorzystamy dodatkowy czas na przygotowanie obiektu do otwarcia, bo nadal wiele rzeczy nie jest jasnych.

Na jakich zasadach będzie można korzystać z basenu?

- Są to bardzo rygorystyczne obostrzenia, ale spróbujemy im sprostać - mówi Serafin. Przede wszystkim na każdą godzinę będziemy mogli wpuścić połowę możliwego obłożenia. Iławski basen może pomieścić 110 osób w godzinie, jednocześnie więc będziemy mogli wpuścić około 55 osób. Drugie obostrzenie dotyczy torów pływackich, tu maksymalnie 4 osoby na torze. Co do jaccuzi, to nadal roważamy, bo nie ma jasnych wytycznych, prawdopodobnie też będą to 4 osoby na raz. Również nie ma wytycznych co do basenów rekreacyjnych, więc zakładamy nieco większą ilość osób w jednym czasie. Będzie otwarta zjeżdżalnia, natomiast nadal nie wiemy co z saunami.

Zajęcia dla stowarzyszeń pod znakiem zapytania

W związku z tym, że basen zostanie otwarty po zakończeniu roku szkolnego, odpadają z grafiku grupy szkolne. Niestety zajęcia stowarzyszeń też stoją pod znakiem zapytania.

- Jeśli byśmy wpuścili po dwie takie grupy na basen, to zostaje około 15 miejsc dla pozostałych ludzi lub nie będzie ich w ogóle. Ze względów bezpieczeństwa również obsługa grup zorganizowanych nie będzie możliwa, bo odradzane są skupiska osób, gdzie zwiększamy ryzyko zarażenia. Nie da się za bardzo prowadzić zajęć w grupie, nie tworząc skupisk ludzi.

Koronawirus, a woda w basenie

Pojawia się wiele pytań co do ogólnego bezpieczeństwa korzystania z basenu. Czy możemy się zarazić wirusem przez wodę?

- Chlor w wodzie basenowej w zasadzie zabija wszystko, więc sama woda to najbezpieczniejsze miejsce na basenie. Ryzyko zarażenia istnieje poza nią i w skupiskach ludzi. Mimo odkażania pomieszczeń ogólnodostępnych, nigdy nie wiemy czy nie mamy styczności z osobą chorą w przebieralni, saunie czy pod prysznicami. Tu należy przestrzegać dużych odstępów i stosować się do wywieszonych w obiekcie wskazówek - mówi kierownik pływalni.

Basen w tym roku może na siebie nie zarobić

- Początek roku zapowiadał się wręcz rewelacyjnie, w porównaniu do minionych lat notowaliśmy rekordowe zainteresowanie obiektem. Niestety zamknięcie obiektu, nie ma co ukrywać, na pewno przyniesie zamknięcie roku na minusie. Mimo zamkniętego budynku i tak koszty ponosiliśmy, czy zarobimy po otwarciu pływalni, by chociaż zarobić na jej utrzymanie? Czas pokaże, oby straty były jak najmniejsze.

Posłuchaj całej rozmowy z kierownikiem iławskiego basenu. Radosław Serafin wyjaśnia zasady funkcjonowania pływalni w czasie pandemii

QUIZ: Rozpoznasz polskie miasta po jednym zdjęciu? Sprawdź!

Pytanie 1 z 20
Miasto ze zdjęcia to:
Kraków
Siatkarki reprezentacji Polski trenują na ...plaży w Szczyrku.