Akcja ma za zadanie przyczynić się m.in. do poprawy bioróżnorodności w powiecie i wpłynąć na wzrost pożytków dla pszczół oraz innych owadów zapylających. Jak mówi Mateusz Szauer, dyrektor wydziału i koordynator akcji: – Mieszkańcy powiatu iławskiego w trakcie naszej akcji ponownie mieli okazję by otrzymać sadzonki najbardziej miododajnych drzew gatunku klon pospolity oraz lipa drobnolistna. W tym roku pojawiliśmy się we wszystkich pięciu miastach położonych na terenie naszego powiatu, tak by każdy mógł z łatwością skorzystać z tej propozycji.
Rozdano i posadzono 1500 szt. drzew. Dodatkowo dla 100 pierwszych osób, które przesłały fotografie dokumentujące posadzenie otrzymanych sadzonek, przygotowane zostały specjalne eko-zestawy: budka dla owadów oraz 1kg nasion łąki kwietnej.
Frekwencja przerosła najśmielsze oczekiwania, a sadzonki rozchodziły się w błyskawicznym tempie. – Dziękujemy tym, którzy tak licznie i chętnie nas odwiedzali, a szczególnie najmłodszym, którzy z największym zaciekawieniem korzystali ze stoisk edukacyjnych przygotowanych po raz kolejny przez Zespół Parków Krajobrazowych Pojezierza Iławskiego i Wzgórz Dylewskich oraz Stowarzyszenie Dzika Iława. Dzieci doskonale już wiedzą jak zadbać o przyrodę. – podkreśla dyrektor.
Tą inicjatywą Starostwo chce zachęcić mieszkańców powiatu do indywidualnego dbania o pożytki dla owadów zapylających, poprzez sadzenie drzew oraz wsiewki innych roślin miododajnych w ogrodach przydomowych. Przygotowana broszurka edukacyjna pomaga w wyborze odpowiednich gatunków. – Mówimy do zobaczenia za rok! – dodaje Mateusz Szauer.
Sadzonki były rozdawane w Iławie, Lubawie, Kisielicach, Suszu i Zalewie. Teraz trzeba zasadzić drzewka, dbać o nie i trzymać kciuki by się przyjęły.