2. Zimowe Liczenie Ptaków już w weekend w Iławie

i

Autor: pixabay 2. Zimowe Liczenie Ptaków już w weekend w Iławie

2. Zimowe Liczenie Ptaków już w weekend w Iławie [AUDIO]

2022-02-10 7:53

Magdalena Rudnicka ze stowarzyszenia Dzika Iława zaprasza na spacer ornitologiczny. Jego celem będzie policzenie ptaków, które tego dnia będą zauważalne nad rzeką Iławką. To już druga tego typu inicjatywa w Iławie, a osiemnasta - w Polsce. W specjalnym podcaście posłuchajcie jak bardzo Iława "dziczeje" zimą!

Drugie Iławskie, Zimowe Liczenie Ptaków, to spacer niekoniecznie dla ornitologów. Także dla rodzin z dziećmi, które pod okiem fachowca chcą sprawdzić, jacy skrzydlaci sąsiedzi zamieszkują zimą Iławę.

W ubiegłym roku naliczono ok. 20 gatunków, ptasią królową Iławy okazała się kaczka Krzyżówka. Wyniki wysłane są do Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków, a statystyki pokazują m.in., czy danych gatunków ptasich jest mniej, czy też więcej niż ostatnio oraz jak populacja zmienia się na przestrzeni lat w danym regionie.

Tym razem organizatorka iławskiego liczenia Magdalena Rudnicka opowie także o fenomenie związanym z różnorodnością kolorów ptasich piór.

- Większość istniejących w naturze kolorów możemy spotkać na piórach, ale mają różne pochodzenie. Mogą być efektem istnienia pigmentu, a mogą być zjawiskiem fizycznym polegającym na odbijaniu światła - mówi Magdalena Rudnicka.

Podkreśla także, że rzeka Iławka to bardzo wartościowy "korytarz" nie tylko dla ptaków, ale też dla wielu innych zwierząt oraz roślin. - To trzeba podkreślać i o tę naszą Iławkę dbać - mówi prezeska stowarzyszenia Dzika Iława.

Pierwsza data nie wypaliła przez okropną pogodę, jest nowa: start liczenia ptaków w niedzielę (13.02) o godzinie 10:00. Zbiórka nad Iławką, przy łączce kwietnej (niedaleko ulicy Kościuszki) i pójdziecie w stronę ulicy Szeptyckiego (w przeciwnym niż podczas pierwszego liczenia).

Jakie jeszcze zwierzęta i ptaki pojawiają się zimą w Iławie i jakie plany ma Magdalena co do dalszej działalności Dzikiej Iławy w Iławie? Tego dowiecie się z podcastu:

O drugim liczeniu ptaków w Iławie i nie tylko - Magdalena Rudnicka ze stowarzyszenia Dzika Iława

Światowy Dzień Ptaków. Co to za ptak? Sprawdź, czy byłbyś dobrym ornitologiem [QUIZ]

Pytanie 1 z 14
Co to za ptak? Rozpoznaj po zdjęciu
Światowy Dzień Ptaków. Co to za ptak? Sprawdź, czy byłbyś dobrym ornitologiem [QUIZ]
Podlaskie. Ten manewr kosztował go 2 tys. zł. Zobacz, co zrobił!

Masz dla nas ciekawy temat lub wystrzałową nowinę? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy z Waszej okolicy!