1500 złotych na dziecko. Kiedy ruszy program Aktywny rodzic? Znamy pierwsze szczegóły!

i

Autor: Freepik

biznes

1500 złotych na dziecko. Kiedy ruszy program "Aktywny rodzic"? Znamy pierwsze szczegóły!

2024-02-02 7:21

Już niebawem rodzice będą mogli korzystać z nowego świadczenia na dziecko. Chodzi o 1500 złotych miesięcznie w ramach programu "Aktywny rodzic", zwanego także babciowym. Komu będzie przysługiwać nowe świadczenie? Kiedy ruszy program "Aktywny rodzic"? Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zdradziło pierwsze szczegóły.

W Polsce rodzice mogą korzystać z wielu różnych świadczeń na dziecko. Jednym najpopularniejszych, dostępnych dla wszystkich posiadających dzieci, jest świadczenie 800 plus. Nowością ma być natomiast świadczenie wypłacane w wysokości 1500 złotych miesięcznie w ramach programu "Aktywny rodzic", zwanego także babciowym. Prace nad nowym projektem już trwają. Kiedy zatem ma ruszyć program "Aktywny rodzic"? Komu przysługiwać będą dodatkowe pieniądze na dziecko? Znane są też już pierwsze szczegóły.

Babciowe. 1500 złotych co miesiąc, czyli program "Aktywny rodzic". Kto skorzysta?

Z programu "Aktywny rodzic" skorzystać będą mogły matki, które wrócą do pracy po urlopie macierzyńskim. Wówczas będą otrzymywać comiesięczne świadczenie w kwocie 1500 złotych do czasu ukończenia przez dziecko trzeciego roku życia. Pieniądze będzie można wykorzystać na opłacenie żłobka, niani lub przekazać je za opiekę nad wnuczkiem babci lub dziadkowi.

– To jest nazwa programu, który potocznie znany jest jako babciowe. Obejmuje 1500 zł na zapewnienie opieki nad małym dzieckiem do lat trzech, ale w takiej formie, żeby był realizowany cel opiekuńczy i aktywizacyjny. Chodzi o to, aby matki, rodzice mogli łączyć role zawodowe z rolami rodzicielskimi – poinformowała w TVN24 BiS szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.

Kiedy ruszy program "Aktywny rodzic"?

Wiceszefowa MRPiPS Aleksandra Gajewska zdradziła z kolei, że program "Aktywny rodzic" ma wystartować w trzecim kwartale 2024 roku. 

– Wdrożenie programu wymaga od nas wielomiesięcznej pracy już po wypracowaniu założeń i przeprocesowaniu ustawy. Zależy nam, aby system był prosty, intuicyjny i łatwy do obsługi, zachęcał rodziców, aby z niego korzystać. Będzie on oparty o zasady, jakie dzisiaj kojarzymy ze świadczeniem rodzinnym 800 plus - wyjaśniła w rozmowie z tvn24.pl Gajewska.

Dopasuj znane pary show-biznesu. Czy wiesz, które gwiazdy były ze sobą związane?

Pytanie 1 z 10
Na początek coś łatwego. Z kim Angelina Jolie nigdy nie była związana?
Reforma edukacji! Kogo chcemy wychować? - Sedno Sprawy
Źródło: 1500 złotych na dziecko. Kiedy ruszy program "Aktywny rodzic"? Znamy pierwsze szczegóły!