Zakreta Rajd Solidarności

i

Autor: archiwum prywatne

REKREACJA

12. Rowerowy Rajd Solidarności na start!

2023-08-18 15:46

W niedzielę, 27 sierpnia, 2023 roku trasą Nowe Miasto Lubawskie - Iława – Malbork - Gdańsk wyruszy już 12 Rajd Solidarności. Zaprasza Krzysztof Zakreta.

W czasach, gdy partia rządząca Polską podporządkowała sobie wszystkie instytucje państwowe, władzę ustawodawczą, sądowniczą i wykonawczą, cenzurowała kulturę, sztukę i media, indoktrynowała społeczeństwo poprzez edukację szkolną, pozaszkolną i media partyjne, a swoich przeciwników prześladowała i wyszydzała, wprowadzona podwyżka artykułów pierwszej potrzeby, zwłaszcza żywności, przelała społeczną czarę goryczy. Wywołało to na polskim wybrzeżu, zwłaszcza w Gdańsku, Gdyni, Szczecinie i Elblągu, społeczne niezadowolenie wyrażane podczas wieców, demonstracji, protestów, zamieszek i strajków w zakładach pracy. Przeciwko kilkunastu tysiącom protestującym na wybrzeżu partia rządząca skierowała 27 000 uzbrojonych żołnierzy, 5000 milicjantów, 550 czołgów i 700 transporterów opancerzonych. Skończyło się to masakrą na polskim wybrzeżu. W wyniku działań polskiego wojska i milicji zabito 41 osób: 1 w Elblągu, 6 w Gdańsku, 16 w Szczecinie i 18 w Gdyni, ranne zostały 1 164 osoby, zatrzymano ponad 3 000 osób.

By oddać hołd

Dla upamiętnienia tych tragicznych wydarzeń na polskim wybrzeżu z grudnia 1970 roku i z okazji powstania 10-milionowego niezależnego ruchu społecznego „Solidarność” pod przewodnictwem Lecha Wałęsy w 1980 roku, od sierpnia 2005 roku organizowany jest „Rowerowy Rajd Solidarności, Iława – Gdańsk”, by oddać hołd ludziom, którzy oddając najwyższą ofiarę „odmienili oblicze ziemi, tej Ziemi”. Pamięć o poległych stoczniowcach - to mój, to nasz obowiązek.

Rajdy co pięć lat

Pierwszy „Rowerowy Rajd Solidarności” zorganizowałem 14. sierpnia 2005 roku z okazji jubileuszu 25-lecia powstania „Solidarności”. Kolejne rajdy odbywały się co 5 lat. W 2015 roku rowerzysta Waldemar Suski zaproponował, abyśmy z powodu rosnącego zainteresowania rajdy organizowali corocznie. Tak też się stało. W rajdach uczestniczyli rowerzyści nie tylko z Iławy, Lubawy, Nowego Miasta Lubawskiego i okolic.

W niedzielę 27 sierpnia 2023 roku o godzinie 5:00 rajd wystartuje z Nowego Miasta Lubawskiego z parkingu Netto przy ul. Żwirki i Wigóry. O godzinie 6:00 pod iławskim ratuszem do rajdu dołączają iławscy rowerzyści, a o godzinie 8:45 na stacji paliw za Nogatem rowerzyści z Malborka.

Po pokonaniu trasy w tempie 25-30 km/h, w Gdańsku, w imieniu ludzi wiernych ideałom Solidarności, Demokracji, Konstytucji RP, Państwa Prawa, Niezawisłości Sądownictwa, Wolności Słowa, pod Pomnikiem Poległych Stoczniowców złożymy biało-czerwone róże. W ubiegłych latach kwiaty składaliśmy wspólnie z przedstawicielami Prezydenta RP Lecha Wałęsy, Prezydent Gdańska Aleksandry Dulkiewicz i Dyrektora Europejskiego Centrum Solidarności Basila Kerskiego. Rowerzyści otrzymali upominki od Prezydenta RP Lecha Wałęsy, Prezydent Gdańska Aleksandry Dulkiewicz, Dyrektora ECS Basila Kerskiego oraz od Kierownik Wydziału Komunikacji Społecznej UM Iławy Beaty Furmanek. Upominki z Gdańska otrzymał również Burmistrz Iławy Dawid Kopaczewski i urzędnicy iławskiego magistratu.

Po złożeniu kwiatów pod pomnikiem przychodzi moment na zadumę, wspólne zdjęcia, gratulacje, rozmowy. Następnie część rowerzystów zwiedza „Europejskie Centrum Solidarności", gdańskie stare miasto, Sopot, jeśli są chętni to część grupy wraca do swoich domów rowerami a część pociągiem.

Jakże miło wspominamy rok 2018, gdy na portalu społecznościowym wizytą iławskich rowerzystów pochwalił się prezydent Lech Wałęsa oznajmiając światu, iż małą czarną pił będzie z podarowanej mu iławskiej porcelany.

Wszystkich Was, którzy wspierają nas dobrym gestem i słowem pozdrawiamy, a tych, którym niestraszna jest trasa Nowe Miasto Lubawskie - Iława - Malbork - Gdańsk i tempo 25-30 km/h serdecznie zapraszamy do udziału w „12. Rowerowym Rajdzie Solidarności”.

Trasa wiedzie aż do Gdańska

Uczestnicy i sympatycy rajdu mogą zakupić okolicznościowe koszulki w iławskim sklepie sportowym przy ul. 1-go Maja.

Jedziemy trasą: Iława, Susz, Prabuty, Mikołajki Pomorskie, Sztum, Malbork, Tczew, Pruszcz Gdański, Gdańsk. Obowiązują kaski rowerowe. Z Gdańska do Iławy wracamy pociągiem, ale istnieje możliwość na pokonanie rowerem również trasy powrotnej. Uczestnicy ubezpieczają się we własnym zakresie.

Szlifuj formę i okoliczne drogi, czekamy również na Ciebie!

W 2016 roku przed 5. Rowerowym Rajdem Solidarności poproszono mnie o odpowiedz na pytania:

Katarzyna Skrzypiec, Dział Promocji i PR Europejskiego Centrum Solidarności

Dlaczego z Iławy do Gdańska? Co było motywacją, by jechać?

Polska Droga do Wolności i Integracji Europejskiej rozpoczęła się w Watykanie 16. października 1978 roku wyborem na papieża ks. kardynała Karola Wojtyłę. Wiodła 31. sierpnia 1980 roku przez Gdańsk, gdzie pod przewodnictwem Lecha Wałęsy powstał ruch społeczny „SOLIDARNOŚĆ”, do celu którym 1. maja 2004 roku było wstąpienie Polski do Unii Europejskiej, której stolicą jest Bruksela.

W 2003 roku postanowiłem przemierzyć rowerem łańcuch miast: Watykan – Gdańsk – Bruksela, których ogniwo stanowi Iława – moje rodzinne miasto.

27. kwietnia 2004 roku wyruszyłem z Iławy w samotną pielgrzymkę rowerową do Watykanu. Po pokonaniu 1845 kilometrów 12. maja 2004 roku w Watykanie spotkałem się z papieżem Janem Pawłem II.

14. sierpnia 2005 roku zorganizowałem „Rowerowy Rajd Solidarności Iława – Gdańsk”. W przedsięwzięciu udział wzięło dwóch iławskich rowerzystów Ignacy Warzecha i Krzysztof Zakreta. Po pokonaniu 139 kilometrów iławska delegacja złożyła kwiaty pod Pomnikiem Poległych Stoczniowców oddając hołd poległym w 1970 roku stoczniowcom oraz ludziom, którzy pod przewodnictwem Lecha Wałęsy tworzyli ruch społeczny „Solidarność”.

29. kwietnia 2006 roku rozpocząłem samotną wyprawę rowerową do Brukseli. Po pokonaniu 1770 kilometrów 12. maja dotarłem do Parlamentu Europejskiego w Brukseli. W Strasburgu 15. maja spotkałem się z wiceprezydentem Parlamentu Europejskiego Januszem Onyszkiewiczem.

Tak zrealizowałem moje marzenia, przemierzając rowerem Polską Drogę do Wolności.

Gdańsk to miasto szczególne w sercu Polaków, również i w moim to miasto Wolności, Tolerancji i Solidarności. Postanowiłem, że na okrągłą rocznicę porozumień sierpniowych będę organizował „Rowerowy Rajd Solidarności Iława - Gdańsk”. Następny miałaby się odbyć w 2010 roku. W 2007 roku zainspirowany przez przyjaciół zorganizowałem 2 Rajd, w 2010 roku odbył się trzeci, a w 2015 roku czwarty. „Rowerowy Rajd Solidarności” tak poruszył uczestników, że w 2015 roku podjęliśmy decyzję, iż rajd będziemy organizować co roku.

Katarzyna Skrzypiec, Dział Promocji i PR Europejskiego Centrum Solidarności

Może któryś z Panów jest szczególnie związany z tematem Solidarności itp.

W latach 1984-1991 pracowałem w warsztacie wydziału K-3 w Stoczni Gdańskiej, zaledwie kilkadziesiąt metrów od Lecha Wałęsy. Na terenie stoczni raz spotkałam Lecha Wałęsę, 4. czerwca 1991 roku, który jako Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej odwiedził stocznię. Oddelegowany do wydziału W-2 jako tokarz rur o dużych średnicach współpracowałem z suwnicową śp. Anną Walentynowicz. Właśnie tę suwnicę można zobaczyć w Europejskim Centrum Solidarności. W proteście przeciwko pogarszającym się warunkom pracy i płacy stoczniowców w maju 1990 roku brałem udział w strajku. Od połowy 1991 roku pracuję i mieszkam w Iławie. Pamięć o stoczniowcach, którzy oddając najwyższą ofiarę „odmienili oblicze ziemi, tej Ziemi” - to mój, to nasz obowiązek, „Rowerowy Rajd Solidarności” to hołd oddany tym ludziom.

W 1980 roku, 43 lata temu w Gdańsku powstał pierwszy w Europie Wschodniej niezależny samorządny związek zawodowy „SOLIDARNOŚĆ”, który otworzył wielu Narodom drogę do wolności i niepodległości.

LECH WAŁĘSA, ur. 1943, zawód elektryk. 1970 członek komitetu strajkowego w Stoczni Gdańskiej. 1978 współzałożyciel Wolnych Związków Zawodowych Wybrzeża. 1980 przewodniczący Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego w Stoczni Gdańskiej. Współzałożyciel i 1980–90 przewodniczący NSZZ „Solidarność”. 1981–82 internowany. 1983 otrzymał Pokojową Nagrodę Nobla. 1987–90 przewodniczący Krajowej Komisji Wykonawczej NSZZ „Solidarność”. 1988 współzałożyciel Komitetu Obywatelskiego przy Przewodniczącym NSZZ „Solidarność”. 1990 przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”. 1989 współtwórca porozumień Okrągłego Stołu. 1990–95 prezydent RP.

14 VIII 1980 roku Stocznia Gdańska rozpoczęła strajk, zażądano przywrócenia do pracy usuniętych za działalność związkową Annę Walentynowicz i Lecha Wałęsę. Zwolniony przez Milicję Obywatelską Lech Wałęsa wprost z aresztu poszedł do stoczni, przeskoczył stoczniowy mur i ogłosił ze strajkującymi robotnikami strajk okupacyjny do odwołania. Następnie ukonstytuował się Międzyzakładowy Komitet Strajkowy z Lechem Wałęsą na czele, zgłoszono 21 postulatów. Po latach prześladowań odzyskaliśmy demokrację, niepodległość a w 1993 roku dzięki Lechowi Wałęsie okupacyjne wojska sowieckie opuściły Polskę.

…Wydawałoby się, że wszystko co najgorsze mamy już za sobą. Jeszcze w 2015 roku kto by pomyślał, że w Polsce 2016 roku będzie istniał Komitet Obrony Demokracji, w organizowanych przez KOD manifestacjach uczestniczyć będzie dziesiątki tysięcy ludzi, nie będą publikowane wyroki Trybunału Konstytucyjnego. Parlament Europejski, Komisja Europejska i Komisja Wenecka będzie apelowała do polskich władz o respektowanie wyroków Trybunału Konstytucyjnego, przestrzeganie Konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej i prawa, a prezydent, premier, sejm i senat stwarzać będą wrażenie podporządkowania jednemu człowiekowi.

Rok 2019

Odbierane są kolejne swobody obywatelskie, ludzie są szykanowani i zastraszani, Sejm nie wykonuje ostatecznego, prawomocnego wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego. Sytuacja w Polsce jeszcze bardziej przypomina te znane z Białorusi, Rosji i z państw autorytarnych.

Rok 2020

W Polsce wszystkie instytucje państwowe i publiczne (poza Rzecznikiem Praw Obywatelskich) zostały podporządkowane jednej partii, a właściwie jednej osobie. Na Białorusi po sfałszowaniu przez Aleksandra Łukaszenkę kolejnych wyborów wybuchają strajki, sytuacja zaczyna przypominać tę z polskiego sierpnia 1980 roku.

Rok 2021

Polska stała się osamotniona na arenie międzynarodowej jest, na wzór Ukrainy Wiktora Janukowycza (zbiegł do Rosji), postrzegana jako państwo anarchii, nepotyzmu, korupcji, centralnie sterowana, z podporządkowanymi rządzącym mediami, z najwyższą w Europie inflacją.

Rok 2022

Barbarzyńska napaść putinowskiej Rosji na niepodległą Ukrainę uruchomiła w polskim społeczeństwie olbrzymią, niewyobrażalną, podziwianą przez demokratyczny świat, pomoc ukraińskim uchodźcom wojennym i krwawiącej Ukrainie. Swoje niekompetencje, wysoką inflację, drożyznę, można wreszcie zwalić na Rosję. Wszystko wskazuje na to, że ta barbarzyńska, putinowska Rosja właśnie uratowała Polskę przed wyjściem z Unii Europejskiej.

Rok 2023

Słuchając obecnie rządzących można dojść do wniosku, że zagrożenie dla Polski nie leży po stronie Rosji, putinowców, orbanowców, neofaszystów, sił anarchistycznych i antydemokratycznych, lecz zagrożeniem dla Polski są sojusznicze, unijne i demokratyczne Niemcy, Unia Europejska, polska konstytucja, opozycja, wolne media, niezawisłe sądy, demokracja i państwo prawa. Zbliżają się wybory parlamentarne, wybór jest jeden demokracja albo dalsza anarchia.

Krzysztof Zakreta

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w swojej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: ilawa@eska.pl

Quiz. Myślisz, że znasz się na przetworach? Wyłożysz się na 6 pytaniu

Pytanie 1 z 10
Z jakich owoców przyrządza się powidła?
Natalia Nykiel o Bye Bye, The Voice of Poland i show w Sopocie. Mocny powrót!