W tym roku, głównymi organizatorami iławskich obchodów Święta Niepodległości 11 listopada są: Burmistrz Iławy Dawid Kopaczewski, Przewodniczący Rady Miejskiej w Iławie Michał Młotek, Parafia Przemienienia Pańskiego w Iławie (Misjonarze Oblaci) i Iławskie Centrum Kultury.
Niestety, nie będzie w tym roku apelu i inscenizacji na placu przed ratuszem znanych z poprzednich lat.
- Dostaliśmy od ICK scenariusz tegorocznych obchodów, i w związku z tym, że Polska nadal jest w czerwonej strefie, a sytuacja kolejnych obostrzeń dynamiczna, okaże się czy uda się wszystko zorganizować - mówi Dawid Kopaczewski, burmistrz Iławy. Na pewno nie będzie apelu pod ratuszem jak w poprzednich latach, z pewnością z kolei my samorządowcy złożymy tradycyjnie kwiaty pod tablicą pamiątkową u stóp ratusza. Mieszkańcy oczywiście też to mogą uczynić ale nie w skupiskach, nie w jednym czasie, każdy na swoją rękę -mówi burmistrz
Program obchodów w Iławie i dodatkowe atrakcje
Iławski program miejskich obchodów 11 listopada 2020 zakłada:
- 11:00 Msza św. w intencji Ojczyzny, kościół pw. Przemienienia Pańskiego, ul. Kościelna 1
- 12:00 „Mazurek Dąbrowskiego” z wieży ratusza w ramach ogólnopolskiej akcji „Niepodległa do hymnu”
- 17:00 Program artystyczny w hali sportowo-widowiskowej (wstęp nieodpłatny):
- uroczyste otwarcie
- wręczenie aktów nadania tytułów: „Zasłużony dla Miasta Iławy” i „Honorowy Obywatel Iławy”
- podsumowanie konkursów Iławskiego Centrum Kultury
- XXXII Prezentacje Polskiej Pieśni i Piosenki Historycznej pt. „Zagrajcie nam wszystkie srebrne dzwony” w wykonaniu zespołu wokalno – instrumentalnego „Canticorum” młodzieży ZSO im. Stefana Żeromskiego w Iławie pod kierunkiem Stanisława Kożuchowskiego
- koncert pt. „W hołdzie wolności” z udziałem Andrzeja Jagodzińskiego, Anny (Nuli) Stankiewicz, Agnieszki Wilczyńskiej, Czesława Bartkowskiego, Adama Cegielskiego, Janusza Strobla i Roberta Majewskiego
Wydarzenia towarzyszące:
Uroczystości uatrakcyjni prezentacja fotografii Moniki Lisowskiej oraz wręczenie flag i kotylionów, jest też organizowanyIławski Rajd Niepodległości z Dariuszem Paczkowskim.
Zainteresowani rowerzyści powinni zgłosić chęć udziału w iławskiej Informacji Turystycznej, ponieważ przejazd grup będzie ubezpieczony.
Plan Rajdu Niepodległości w Iławie:
- Pierwszym akcentem naszej wyprawy będzie zapalenie znicza i złożenie kwiatów na tablicy przy ratuszu miejskim. Następnie w grupach ruszamy w 25 km trasę w kierunku Radomka przez Katarzynki powrót do Iławy leśną drogą przez Jamielnik - informują organizatorzy.
Szczegółowa trasa rajdu:
- godz. 11:11 plac przed ratuszem – złożenie kwiatów pod tablicą upamiętniającą 100 Rocznicę Odzyskania Niepodległości.
- przystanek Katarzynki - zapalenie znicza pod Pomnikiem Miejsca Zbrodni Hitlerowskiej 1939-1945 r.
- Radomno – przystanek koło szkoły, zapalenie znicza pod Pomnikiem Ofiar II Wojny Światowej.
- Chrośle – przystanek koło Kapliczki Chrystusa Króla z XX wieku.
- Iława - Pomnik Nieznanego Żołnierza na cmentarzu koło Białego Kościoła.
Zarówno Rajd jak i obchody w hali odbędą się w reżimie sanitarnym, obowiązuje nakaz zasłaniania ust i nosa, dezynfekcja rąk oraz utrzymywanie dystansu społecznego. Ilość uczestników ograniczona, zapisy prowadzi Informacja Turystyczna w Iławie ul. Niepodległości 13. Tel 89 648 00 58.
Program z przyczyn niezależnych od organizatorów może zostać zmieniony lub odwołany. Najlepiej tuż przed obchodami sprawdzić najnowsze wpisy na stronach organizatorów (np. IT i ICK)
Polecany artykuł: